Od poniedziałku kierowcy mogą zauważyć drony przy autostradach A1, A2 i A3. To część akcji monitorowania ruchu drogowego na Cyprze. #Cypr #Cypr24 #Drony #Transport #Autostrady
Od poniedziałku kierowcy mogą zauważyć drony przy autostradach A1, A2 i A3. To część akcji monitorowania ruchu drogowego na Cyprze. #Cypr #Cypr24 #Drony #Transport #Autostrady
Nowe elektroniczne tablice zaczynają działać na cypryjskich autostradach. Kierowcy zobaczą ostrzeżenia o wypadkach, korkach i robotach drogowych w czasie rzeczywistym. Czy taki system poprawi bezpieczeństwo na drogach? #Cypr #Cypr24 #Drogi #Autostrady #RuchDrogowy
Możesz dostać 500zł mandatu, bo system poboru opłat na A4 miał ciekawy błąd
Jechałeś A4? To skarbówka może Cię wezwać do wniesienia opłaty za “nieopłacony przejazd autostradą” sprzed kilku (!) lat. I to mimo tego, że Ty przejazd opłaciłeś, a dziś podróż tym odcinkiem jest bezpłatna. Wiele osób po prostu płaci, choć niektóre z opłat są naliczone błędnie i Ministerstwo Finansów najwyraźniej o tym wie.
Płacić już nie trzeba, ale…
Czy pamiętacie system e-Toll i kupowanie biletów na niekulczykowe odcinki autostrad (na stacjach lub w aplikacji)? Zwykłemu obywatelowi może się wydawać, że te opłaty za niekulczykowe autostrady to przeszłość, ale… one mogą o sobie przypomnieć gdy się tego najmniej spodziewasz, chociaż od lipca 2023 płacić nie trzeba, przynajmniej jeśli jedziesz samochodem osobowym lub motocyklem.
Wezwanie, za przejazd sprzed lat
Nasz Czytelnik Szymon dostał wezwanie do zapłaty 500zł za przejazd autostradą A4 sprzed 3 lat. Początkowo rozważał zapłacenie, bo czy normalny człowiek może być pewien, że trzy lata wcześniej nie zapomniał odpalić aplikacji i przejechał autostradą bez wykupionego biletu? Szymon skonsultował znajomych i dowiedział się, że więcej osób takie wezwania otrzymało. Jedna z nich powiedziała mu, że zapłaciła dla świętego spokoju za wszystkie 3 wezwania, jakie dostała.
Szymon postanowił drążyć sprawę. Zajrzał do galerii zdjęć w swoim smartfonie i ustalił, że tego dnia rzeczywiście odbył jednodniową wycieczkę do Wrocławia. Postanowił sprawdzić czy zapłacił za przejazd płatnym odcinkiem autostrady do Wrocławia, więc zalogował się na swoje koto w systemie e-TOLL, wszedł w zakładkę “historia przejazdów” i wybrał odpowiedni zakres dat. System jednak niczego nie pokazał, bo Szymon nie był w stanie wskazać [...]
#Aplikacje #AplikacjeMobilne #Autostrady #Kas #MinisterstwoFinansów
https://niebezpiecznik.pl/post/wezwanie-do-zaplaty-a4-mandat-etoll-autostrada/
Nie jestem za likwidowaniem #autostrady (tu zreszta nie o to chodzi), ale ten pomysl mi sie podoba.
Zreszta, #A4 na odcinku #Katowice - #Krakow sie do niczego innego nie nadaje 🤣
https://djmag.com/news/amsterdams-a10-highway-rave-announced-citys-750th-anniversary
ZACHOWANIE NA DROGACH,
MAKSYMALNA PRĘDKOŚĆ, BEZPIECZNE ODLEGŁOŚCI
Czasami mi się zdarza zaglądać w... niestety najczęściej - głupie dyskusje odnośnie różnych sytuacji na drogach. Dziś akurat o tym, kiedy należy zjechać na prawy pas po wyprzedzeniu samochodu. Typ z netu zaszydził, że najlepiej dać kilkaset metrów zapasu...
No więc nie był daleki od prawdy. Zrobiłem sobie proste wyliczenie wg zasady 3 sekund. Przy prędkości 120 km/h za bezpieczną uważa się odległość 100 metrów. Przy wyższych prędkościach ta odległość rośnie, przy niższych maleje.
Co to oznacza w praktyce? Że na ekspresówkach i autostradach po wyprzedzeniu samochodu powinniśmy mu dać mniej więcej tyle miejsca, ile wynosi bezpieczna odległość.
Tak więc wyprzedzając, warto mieć to na uwadze. Już pomijam fakt, że jeśli po wyprzedzeniu jakiegoś samochodu musimy nadepnąć na hamulec, to znaczy, że wyprzedzaliśmy źle (a to się zdarza regularnie na naszych drogach).
Poniższa tabela pokazuje jaka jest bezpieczna odległość wynikająca z zasady 3 sekund, jaki dystans pokona samochód przy przeciętnej reakcji kierowcy (optymistyczne założenie - 1 sekunda) oraz jaka jest przeciętna droga hamowania w dobrych warunkach.
Jak widać z tabeli, zasada 3 sekund sprawdza się do prędkości ok. 120 km/h przy normalnych warunkach na drodze. Lepsi kierowcy zareagują szybciej... o ile będą skupieni na drodze.
Tabelka też w sumie może być argumentem za tym, że nie ma co iść wzorem "mitycznych" Niemców i zwiększać maksymalną dozwoloną prędkość, bo nawet na dobrych drogach i ze wspomaganiem automatyki powyżej 130-140 km/h będziemy pracować na wartościach bliskich tej "na styk". A wystarczy spojrzeć jak się (nie tylko u nas) jeździ - nie zachowując bezpiecznych odległości, przekraczając dozwoloną prędkość, itd.
Byłbym niedawno wpadł na autostradzie pod autokar, bo jakiś cep, który znalazł prawo jazdy w chrupkach stwierdził, że doskonałym pomysłem będzie wyprzedzić ciężarówkę, pchając mi się prosto przed auto
Nic się nie stało, tylko ostre hamowanie ze 130 do 70, ale jak mi jeszcze raz ktoś powie, że zakaz wyprzedzania się ciężarówek nie jest martwy...
#motoryzacja #zakazwyprzedzamia #autostrady #kierowcy #ciezarowki #martweprzepisy
W krotkim czasie mialem porownanie podrozowania po autostradach w kilku krajach - Czechy, Slowacja, Wegry vs. Polska
Wniosek? Jazda po polskich autostradach jest cholernie meczaca 😬 Na Wegrzech prawie kazdy jedzie blisko dopuszczalnej predkosci, wiec zapinasz tempomat i praktycznie zapominasz o istnieniu gazu i hamulca
W Polsce na lewym pasie zapierdalaja 180, na prawym zamulaja 80, a Ty biedny zuczku uprawiaj slalom 🤦♂️ No i mocno daje sie we znaki brak trzeciego pasa... poza tym, na Wegrzech chyba nikt nie traktuje jazdy lewym pasem jako wykroczenie bo duzo aut sie go tam trzyma
I na koniec - Wegry poza centrami miast praktycznie chyba nie maja ekranow dzwiekochlonnych, na tym odcinku, ktorym jechalem ekrany byly moze przez 5 km, reszta drogi byla po prostu otoczona... drzewami
Rzadko sie zgadzam z tekstami publikowanymi w #BusinessInsider, ale z tym jak z malo ktorym - juz naprawde wolalbym zeby wrocily oplaty na autostradach niz zeby mi dowalili kolejny cudaczny podatek albo znowu podniesli ceny benzyny
Inna sprawa, ze platny obecnie odcinek Kato - Krakow to jeden wielki, niekonczacy sie od lat remont, wiec cos tu sie odrobine nie spina 🤔
Niemal10 milionów złotych kosztować będzie ekspertyzaoraz program naprawczy dla autostrady A1 naodcinku Pyrzowice- Piekary Śląskie. Jak podaje katowickioddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zakończenieprac projektowych manastąpićzarok,a rozpoczęcie prac w terenie planowane jest na…