Lolerkoster

@lolercoaster
17 Followers
46 Following
187 Posts
Uciekinier z X, głównie siedzę na bluesky, ale tutaj też czasem zerkam 👀
Najgorsze są umowy o dzieło ze spółkami lekarzy. Przykład - w niewielkim mieście dziesięciu radiologów umawia się, że nie podpisują żadnej umowy pojedynczo, a w ich imieniu robi to spółka. To nie są etaty, które widać w bilansach szpitala. Taka spółka może "szantażować" dyrektora szpitala czy starostę lokalnego, negocjując potwornie czasem wysokie stawki. I minister zdrowia nie ma w to wglądu, a administracja skarbowa swoje dane ma ukryte, nie dzieli się tymi informacjami z NFZ-em.
1/4

Korzystając z pomysłu zwolenników „taniego państwa”, „prostych podatków” i innych libkowych urojeń chciałbym w ramach #LewactwoEkstremalne zaproponować następującą regułę działania: za każdy jeden dodany przywilej bądź prawo socjalne uspołeczniamy dziesięć majątków najbogatszej części społeczeństwa.

Albo gilotynujemy w zależności od humoru.

„Niedasizm”, który jest znakiem firmowym KO, nigdy nie był żadną obiektywną przeszkodą i dotyczy tylko wybranych spraw, które akurat nie pasują konserwie. Ten rząd jest o wiele bardziej na prawo od większości opinii publicznej, a siła KO wynika tylko i wyłącznie ze sprytnej psychomanipulacji, którą skutecznie stosują od lat na parę tygodni przed wyborami („jak nie my, to koniec świata, Polski, demokracji, wolnych sądów”, itd.), a co jest wzmacniane przez niektóre zaprzyjaźnione media. W czasie wyborów Tusk przebiera się za „czułego demokratę”, a po wyborach realizuje program PiS light, a od czasu do czasu PiS hard. I co parę lat na ten sam zgrany numer dają się nabierać, wydawałoby się, inteligentni ludzie.

Cały tekst:
https://wolnelewo.pl/rzad-kombinuje-jak-utrzymac-prawicowa-hegemonie-w-polsce/

Rząd kombinuje jak utrzymać prawicową hegemonię w Polsce - Wolnelewo

Teraz informacja, która w ogóle mnie nie zaskoczyła. Rząd dąży do ograniczenia skutków przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego […]

Wolnelewo

Pamiętacie wpis dra Witczaka o gejowaniu ludzi i ptactwa rtęcią? Wiem, że inni już debunkowali, ale zapraszam do swojej notki, która nie jest takim drobiazgowym debunkiem, choć nadal na temat...

https://www.slwstr.net/miedzy-ptactwem-i-gejami-konsultacje-dra-witczaka/

Justice for Palestine | Stop EU trade with criminals | European Citizens' Initiative campaign

Justice for Palestine is a European Citizens’ Initiative calling on the EU to suspend the EU–Israel Association Agreement and end complicity in genocide and human rights violations.

Justice for Palestine

Nieopodatkowany majątek najbogatszych 0,1% przewyższa majątek najbiedniejszej połowy świata

https://szmer.info/post/13305237

Nieopodatkowany majątek najbogatszych 0,1% przewyższa majątek najbiedniejszej połowy świata - szmer

cross-postowane z: https://szmer.info/post/13305236 [https://szmer.info/post/13305236] > >Najbogatsi świata ukryli w nieopodatkowanych rajach podatkowych ok. 2,84 bln dol., więcej niż łączne bogactwo biedniejszej połowy ludzkości, podaje nowy raport.

Od jakiegoś czasu zauważam zalążki pozytywnego trendu. Coraz częściej w mediach zamiast "pracodawca", pojawia się sformułowanie "zatrudniający". I to głównie na razie w prasie gospodarczo-prawnej.

"Pracodawca" to jedno z najbardziej fałszujących rzeczywistość pojęć, o zabarwieniu stricte ideologicznym. "Pure ideology", jakby to powiedział słoweński brodacz. Pracodawca oczywiście nie "daje żadnej pracy", tylko ją bierze. A zajęcia i zatrudniającemu i pracownikom dostarczają klienci. Zatrudniający jest tu tylko swego rodzaju pośrednikiem. Pracodawca zaś brzmi jak "łaskawca" i tak też często jest traktowany. Zwłaszcza przez pokolenie, które przeżyło czasy transformacji i wysokiego bezrobocia (to słowo też jest w pewnym stopniu ideologicznie nacechowane, ale o tym kiedy indziej).

Mamy się kłaniać w pas, całować po rączkach, padać do nóżek, bo pan daje "pracę", a mógłby przecież zachować całą dla siebie, prawda? Sam by obsłużył klientów, przygotował strategię, stworzyłby system informatyczny w firmie, stał przy maszynie i rozwiózł towar. Oczywistość!

Ten absurd bierze się z naiwnej, wyznawanej przez pop-liberalne środowiska wizji gospodarki. Funkcjonują w niej wyłącznie firmy na poziomie co najwyżej osiedlowego warzywniaka, w którym właściciel przywozi towar z hurtowni i potem staje za ladą. Na tym anachronicznym micie domorosłe elity potrafią budować całe koncepcje ekonomiczne i moralizatorskie tyrady. W czasach globalnych łańcuchów dostaw, bezosobowych funduszy inwestycyjnych i skrajnej specjalizacji, to założenie jest błędne już na poziomie podstaw. Ale kto by się tym przejmował, skoro mit "przedsiębiorcy-zbawcy" tak dobrze służy utrzymywaniu status quo?

No więc pojęcie "pracodawcy" jest wykwitem tej potężnej myśli filozoficznej. Sama zmiana pojęcia nic jeszcze nie zmieni, choć warto ją promować. Ale jeśli coraz częściej spontanicznie pojawia się w wypowiedziach i tekstach autorów spoza naszej bańki, to znaczy, że przemiana zachodzi szerzej i dotyka czegoś więcej niż jedno pojęcie. Być może to efekt wejścia na rynek młodszych pokoleń traktujących pracę po prostu transakcyjnie, a może powolnego odczarowywania mitów transformacji.
Tak czy owak, liczę na to, że może wreszcie pęka hegemonia języka, który przez dekady uczył nas, gdzie jest nasze miejsce w szeregu.

Może wraz z tymi zmianami doczekam się w końcu popularnej "Ludowej historii transformacji". Mówią mi niektórzy, że muszą najpierw odejść bezpośredni beneficjenci wśród elit, ale może doczekam się wcześniej.

Xavier Woliński

Meta loses trial after arguing child exploitation was “inevitable” on its apps
Meta plans to appeal as it faces down two other child safety trials.
https://arstechnica.com/tech-policy/2026/03/meta-loses-trial-after-arguing-child-exploitation-was-inevitable-on-its-apps/?utm_brand=arstechnica&utm_social-type=owned&utm_source=mastodon&utm_medium=social
Dear Europe: Germany has shown the way forward, by making the Open Document Format (ODF) mandatory within its sovereign digital infrastructure. Now it's time for other countries to do the same! https://blog.documentfoundation.org/blog/2026/03/23/dear-europe/ #foss #opensource #freesoftware #openstandards