„Niedasizm”, który jest znakiem firmowym KO, nigdy nie był żadną obiektywną przeszkodą i dotyczy tylko wybranych spraw, które akurat nie pasują konserwie. Ten rząd jest o wiele bardziej na prawo od większości opinii publicznej, a siła KO wynika tylko i wyłącznie ze sprytnej psychomanipulacji, którą skutecznie stosują od lat na parę tygodni przed wyborami („jak nie my, to koniec świata, Polski, demokracji, wolnych sądów”, itd.), a co jest wzmacniane przez niektóre zaprzyjaźnione media. W czasie wyborów Tusk przebiera się za „czułego demokratę”, a po wyborach realizuje program PiS light, a od czasu do czasu PiS hard. I co parę lat na ten sam zgrany numer dają się nabierać, wydawałoby się, inteligentni ludzie.

Cały tekst:
https://wolnelewo.pl/rzad-kombinuje-jak-utrzymac-prawicowa-hegemonie-w-polsce/

Rząd kombinuje jak utrzymać prawicową hegemonię w Polsce - Wolnelewo

Teraz informacja, która w ogóle mnie nie zaskoczyła. Rząd dąży do ograniczenia skutków przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego […]

Wolnelewo
@wolnelewo no ale RAZEM się rozpuściło w szklance PISu- jak magnez na kaca... To coorva na kogo glosować?

@Jamoteusz
„RAZEM się rozpuściło w szklance PISu”
Ty jeszcze na kacu? Magnez nie pomógł?

@wolnelewo

@olgamatna @wolnelewo
rozwiniesz ot jakoś? Czy od lat żyjesz w związku typu "domyśl się"?

@Jamoteusz
Może Ty wpierw rozwiń swoją wypowiedź, żebym nie musiała się domyślać.

@wolnelewo

@Jamoteusz @wolnelewo zapomniałeś dodać że TO PRZEZ NICH CZASKOWSKI NIE WYGRAL WYBORUF! :)

@TOrynski @wolnelewo
ale ja tak własnie uważam.
Tylko nie chicałem tak drastycznej opinii zamieszczać w świecie mastodonów i jednorożców.

OSOBISCIE uważam: że ta Hołownia, to swoją postawą [wcześniej] pogrzebała sprawę.

trudno, powiedziałem.

@Jamoteusz @wolnelewo to głupio uważasz, sorry.

Trzaskowski spierdolił te wybory bo się próbował przytulać to prawicy. Ja wiedziałem że je przejebie pół roku wcześniej jak zaczął bredzić że musimy łamać prawo na granicy żeby się pozbyć migrantów bo inaczej populiści wygrają. Albo się wykręcał od tematu LGBT.

To nie miało prawa działać. Jak ktoś nie lubi migrantów i gejów to nie będzie głosować na Trzaskowskiego który nagle przestała lubic uchodźców a na rozmowę o prawach osób LGBT jest...

@Jamoteusz @wolnelewo ...według niego nieodpowiedni moment, skoro może głosować na takich co do uchodźców chcą strzelać a sodomitów batozyc. A lewicujących wyborców do siebie zniechęcił tym.

Jest więc wręcz odwrotnie. Przestawiając kampanię wyborczą na te tematy Trzaskowski nie tylko przewalił swoje szanse ale zaszkodził zandbergowi, bo cała kampania toczyła się wokół tematu migracji, o którym najchętniej, najgłośniej i najwięcej mówi prawica i czyli się tam jak u siebie. I na tym zyskala.

@Jamoteusz @wolnelewo podsumowując: to nie Zandberg zaszkodził Trzaskowskiemu. To Trzaskowski nie dość że zjebał to jeszcze dzięki niemu mamy Brauna w mainstreamie.

A do tego ustawiając się na pozycjach nieakceptowanych dla cywilizowanych ludzi zamknął możliwość tego, że Zandberg mógłby wspierać go w drugiej turze.

@TOrynski @wolnelewo wydaje mi się, że rozumiem. Choć wypowiedź ma za duży stopień ogólności [muszę się domyślać]. Ale przecież Trzaskowski jest dzieckiem swojej partii - a ta partia jest centrowo-prawicowa w zasadzie [z lekkim odgięciem, żeby zwinąć wyborców lewicy]. Czemu Zandberg ma tak mało wsparcia?
@Jamoteusz @wolnelewo zandberg na pod górkę. Po pierwsze nasza scena polityczna jest tak skrzywiona na prawo że nawet ludzie którzy w normalnych krajach głosowałoby na taką socjaldemokrację jak Razem właśnie często dali sobie wmówić że razem to jakies skrajne lewactwo, a PO to umiarkowana lewica, co Tusk sprawnie wykorzystuje przed każdymi wyborami od kilkunastu lat obiecując im np. Załatwienie związków partnerskich tylko po to żeby po wyborach to olać.

@Jamoteusz @wolnelewo do tego narracja silni razem ze nie głosowanie na PO to jak bycie za pisem się dobrze przyjęła i nawet osoby popierające razem często głosują na PO żeby (o ironio) nie zmarnować głosu.

Do tego jest ten mit sprawczości, że tylko będąc przydupasem Tuska w koalicji można coś zdziałać. Jak widzimy sprawczośc wygląda tak, że Kotuli zlikwidowali ministerstwo, Nowackiej Kosiniak Kamysz dwojga żon i imion mówi czego będzie się w szkole uczyć, a Dziemianowicz Bąk to jest taka...

@Jamoteusz @wolnelewo ...sprawcza że od dwóch lat w kółko nagrywa tiktoczki o wolnej wigilii bo nie ma się zupełnie czym pochwalić.

Ludziom się czasem wydaje że nie ma sensu głosować na razem bo Zandberg i tak nie zostanie premierem więc lepiej iść z prądem. Ale jak mawiają starzy górale z prądem to byle gówno płynie a pod prąd ino szlachetna ryba, więc moim zdaniem warto jest głosować na opozycyjne razem bo wnosi do dyskursu ważne tematy i PO czuje nacisk społeczny.

@TOrynski @wolnelewo ok - zgoda! Czuję się jak u siebie - teraz doczytałem tę cześć i rozumiem. Tak zgadzam się.
@Jamoteusz @wolnelewo chyba musisz sobie sam na to pytanie odpowiedzieć ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯. A jak nie masz na kogo, to zawsze pozostaje szukanie ludzi, którzy myślą podobnie, zarejestrowanie partii i wystawienie listy.
@blejamichal @wolnelewo czy muszę kupować stajnię, żeby mieć na kogo głosować? Trochę uciąłeś pole dyskusji.
@Jamoteusz @wolnelewo przecież nie napisałem, że musisz, ziomeczku. Napisałem, że możesz.
@blejamichal @wolnelewo dobra, dzięki, przemyślę 👍

@Jamoteusz
Tak jak ja (z pod kamienia) na to patrzę to sposobem jest olać podział lewica/prawica i podzielić ich na konserwatystów i tych co chcą zmian we — moim zdaniem — właściwym kierunku.
Dodaję do tego oczywistość, że nie ma tak, że zgodzę się z politykami w 100% przypadków oraz to, że jakiś krzyżyk chcę tam jednak skreślić, spokojnie przysypiam z myślą, że jak co to wiem jaki.

@blejamichal @wolnelewo

@wariat @blejamichal @wolnelewo
podpisuję się. Przyznam, że czasem nie interesują mnie konkretne punkty, a masa zbiorcza poglądów.

Przyznam też, że kiedyś zagłosowałem za RAZEM. Miało to być własnie kierowanie się TYM, czego [naonczas] chciałem. Wygrał PIS - pomyślałem głos zmarnowany. Bo doszli ci, których najmniej chciałem.

Niestety w Polsce chyba wciąż panuje konserwatyzm - przynajmniej polityczny, bo jak wiemy - ludność zwyczajna jest o wiele bardziej przychylna "ElGjEbEtom" i UE niż politycy to przedstawiają. No ale skrajności populistyczne potrafią lecieć w górę jak perszing - vide Braun.

No to teraz muszę dywagować, na kogo głosować, kto jest progresywny, a do tego rokuje na wygraną.
Czy może myśleć o mniej faszystowski, któren jednak szanse ma spore..

odwieczny problem... Bez v.. nie razbjerjosz.

ile do 13:00 zostało?

hehe

@Jamoteusz @wariat @wolnelewo z tą przychylnością ludności to może być różnie. Ta wielkomiejska faktycznie jest bardziej życzliwa (nie cała ofc), ale większość ludności pl nadal żyje poza wielkimi miastami.
@blejamichal @wariat @wolnelewo jednak słyszałem pogląd, że pozamiejska ludność też już zaczyna mieć na odmienności wywalone. Oczywiście są pod kontrolą zewnętrznego Państwa, którego urzędnicy i bojownicy stawiają swoje posty i biura co i rusz [State Of Vatican]
@Jamoteusz @wariat @wolnelewo tzn ja trochę gadam z ludźmi z prowincji. Akurat w moim rodzinnym miasteczku jest pod tym względem gorzej niż w najntisach, a to z tego powodu, że mieliśmy tam chłopaka, który czuł się dziewczyną (obecnie dawno po tranzycji). Ludzie się oswoili, a poza tym ta osoba miała braci, którzy każdemu, kto spróbowałby jakiejś krzywej akcji, obiliby mordę. Teraz nikogo takiego tam nie ma, pan Grzegorz miał tam świetny wynik. Także ja tam nie wiem ┐⁠(⁠ ⁠∵⁠ ⁠)⁠┌

@Jamoteusz
Ja wtedy (w 2015) też głosowałem na Razem. Przez myśl mi później nie przeszło, że zmarnowałem głos.

Do niczego nie namawiam, ale uważam, że ocenianie kto może przejść więc jest wart wsparcia to właśnie sposób na umacnianie kierunku konserwatywnego. Przecież oni od lat wygrywają bo mają największe szanse.

Ja patrzę raczej tak, że kolejne wybory tak czy siak wygra pis. Te w 23 też wygrali, nie mają rządu bo do wyborów poszli ludzie którzy już tego nie zrobią

@blejamichal @wolnelewo

@wariat @Jamoteusz @wolnelewo No to ja mam podobnie jak @wariat . Może poza tym, że wątpię w sukces PiS w następnych wyborach.

@blejamichal
Trzymam kciuki, żebyś to Ty miał rację, ale nadal obstawiam tak samo… niestety.

@Jamoteusz @wolnelewo

@wariat @Jamoteusz @wolnelewo to może spróbuję wlać w Twoje serce odrobinę nadziei🙂 na moje PiS wygrywał tylko i wyłącznie pomysłami prezesa. Można o Kaczyńskim mówić różne rzeczy, ale to kawał gracza. Jeśli się wycofa i partia trafi w całości do Czarnka, to obstawiam, że PiS przerżnie nawet z Konfą. Ponieważ Czarnek, w odróżnieniu od prezesa, jest ograniczonym prostakiem, który intelektualne braki jest w stanie nadrabiać wyłącznie chamstwem.
@blejamichal z Kaczyńskim u stery czy nie, wygląda na to, że PiS nie ma żadnego pomysłu na zatrzymanie odpływu elektoratu do Brauna i Mentzena, a co tu mówić o odzyskaniu już utraconego. Niestety, w pewnym sensie to nie są dobre wieści... @wariat @Jamoteusz @wolnelewo
@pablo @wariat @Jamoteusz @wolnelewo pożyjemy, zobaczymy. Kaczyński nie takich kozaków pożerał i wypluwał. Ale jako się rzekło - Czarnek to nie prezes.

@blejamichal
Podyskutowałbym z Tobą, ale ja się na tym nie znam to co Ci będę czas marnował. :D
Tak mi tylko przyszło do głowy w sprawie „marnowania głosów” to bardziej kojarzy mi się to z tymi rzeczami o których dziś pisał @mr_zvbr na blogasku…

@pablo @Jamoteusz @wolnelewo

@wariat @mr_zvbr @pablo @Jamoteusz @wolnelewo joo, ja w sumie na nich głosuję zawsze, jak tylko wystawiają listę. Nawet od czasu do czasu wysyłam im jakiś niewielki hajs w ramach wsparcia. Nie mam poczucia, żebym coś marnował, ani tych głosów, ani tego hajsu.

@blejamichal @wariat @wolnelewo
No tak - też tak to widzę.

czyli źle i dobrze - jednocześnie. kompleks sraczki. I rzadko i często - jednocześnie.

Dla mnie to żadne "polepszenie". Bo ostatecznie i jedni i drudzy to populiści.

@Jamoteusz @wariat @blejamichal @wolnelewo Co do marnowania głosów. Czy lepiej zagłosować na osobę, której poglądy i wartości są zgodne z moimi, nawet jeśli ostatecznie nie wejdzie do parlamentu? Czy może lepiej na osobę, która ma większe szanse wejść, ale nie zrealizuje moich postulatów? Który głos jest zmarnowany?

Tzw. marnowanie głosów to wygodna strategia marketingowa partii, która nie ma nic innego do zaoferowania. A, przepraszam, ma. Jest jeszcze szantaż emocjonalny. "Jak nie zagłosujecie na nas to wygra PiS i będzie gorzej."

I tak tu się bawimy w tej Polsce od ponad 10 lat.

@agturcz @wariat @blejamichal @wolnelewo
no własnie - tak zrobiłem i wygrał PIS. Stąd moje wahania.

@Jamoteusz
A ostatnio nie wygrał¹ i co? I trochę to o czym pisze Wojtek: https://zvbr.substack.com/p/nie-ma-czegos-takiego-jak-progresywne.

Czy ktoś inny niż te dwa giganty może wygrać wybory? Nie. Ale może gdyby wepchnąć im 10% grupę myślącą inaczej, grupę próbującą poprawiać państwo, a nie obejmować stanowiska w spółkach skarbu, coś by się w w końcu ruszyło? Chciałbym spróbować.

@agturcz @blejamichal @wolnelewo
¹ tak serio to też wygrał, ale nie pykło.

Nie ma czegoś takiego jak progresywne skrzydło KO

Jeśli jeszcze raz ktoś będzie przekonywał was o podziale na “zaściankową prowincję” i “progresywną warszawkę”, to przypomnijcie sobie, że samorządowcy m.in.

Wojtek Żubr Boliński
@agturcz
Ja patrzę z tej strony, że powiedziałem dość głosowaniu na „mniejsze zło“ wybierając „większe dobro”. Tak, nie ma opcji aby oni tam w tych sejmach byli ze mną w 100% zgodni. Nie ma też przecież pewności, że w każdym miejscu moje poglądy są „słuszne” bo przecież mogę źle rozumieć rzeczy.
Z argumentu o „marnowaniu” trochę się nawalam bo jest on od lat podnoszony przez zwolenników jednej dużej siły znanej z zamiłowania do „odsuwania pis od władzy”.
@Jamoteusz @blejamichal @wolnelewo
@wariat @agturcz @Jamoteusz @wolnelewo no ja się podpisuję obiema ręcyma. Jednocześnie głosowanie taktyczne i na mniejsze zło to i tak o wiele lepiej niż nie glosować wcale