Jediná zmínka o vlně veder v médiích mi přijde, že zazní, když jde zdůraznit, že někde padly desítky let staré rekordy. Jednotky let staré rekordy by v lidech se základním povědomím o statistice mohly vyvolat neklid...

Protože klimatická krize pro tuhle vládu skončila, lze předpokládat podobnou situaci, jako ve Francii: tedy, že budou hlášena úmrtí.

Kromě obligátního varování ohledně konzumace několika litrů tekutin za den - hlavně pokud nemáte luxus klimatizované místnosti - a extrémního nebezpečí teplot zejména nad 36-37°C - což nás čeká dnes a zítra - mi zaujalo, že teplota okolního prostředí nad 26°C je v podstatě teplotní šok a tělo se z něj vzpamatuje jen delším pobytem v teplotě pod 26°C. Což v současných vedrech nepůjde snadno zajistit a tak jedinou šancí bude vlézt do vody... kdo nemá koupaliště, tak do sprchy.

Jinak známí také reportují DIY polepování oken reflexními fóliemi. Nezniká tak vrstva rozpáleného vzduchu mezi sklem a závěsem či roletou...

U tekutin samozřejmě platí pravidlo, jako na poušti: pot je slaný, v těle vzniká nerovnováha iontů: chce to tedy pít i nápoje jako ledový čaj, slanou polévku, ideálně isotonické nápoje (radil jsem v minulosti s dehydratací, která skončila hospitalizací a lékaři moje slova potvdili...)

#czech #vedra #mikroblog

Má podle vás dnes a zítra přes den smysl metoda chlazení bytu stylem "datacentrum", tedy že napustíte do kýblu studenou vodu, počkáte, až zteplá na teplotu vzduchu, a pak ji vylejete? (Lze asi použít i dře, umyvadlo, vanu...)

(Nemám na mysli odpařování z mokrého hadru, to by akoráy zvýšilo vlhkost vzduchu!)

Ano
Ne
Poll ends at .
@xChaos Netroufnu si říct, jestli to funguje. Já mám v plánu metodu mokrý studený kapesník na větrák.

@rholas to funguje, dokud má vzduch nízkou vlhkost, hmm.

Problém je, že se ta voda na tu pokojovou teplotu ohřívá pomalu. Ale zase objem tepla, který by pobralo třeba 10l vody, není vůbec malý...

Deník N :bot: (@[email protected])

Attached: 1 image Podobných teplotních extrémů, jaké dnes zažíváme, bude přibývat: smrkové lesy postupně zkolabují, víno se začne pěstovat na Vysočině a do Evropy se dostane západonilská horečka, odhadují odborníci, jak klimatická změna promění Česko. Co dalšího můžeme čekat? A jaké teploty u nás budou v roce 2100? https://denikn.cz/2109062/

Zprávobot.news
@Chao-c' 3M folie propouštěcí ze 70% viditelné světlo a z 92-99% nepropouštěcí UV a INFRA. Stojí to cca 900Kč/m2. Žádné jiné(starší technologi) nebrat. Mám to v plánu na zasklení lodžie. Akorát že nám zrovna rekonstruují lodžie, takže zasklení je rozložené a taky projde repasí. Tak až někdy v srpnu.

Tahle je nejlepší, ale u firem jsem aktuálně viděl jen maximálně "70 ext".
#^https://folieprestige.cz/3m-prestige-90-ext.html
3M Prestige 90 ext. :: folieprestige.cz

@martin v zimě ovšem infra potřebuješ... leda by si ho chtěl propouštět směrem dovnitř ;-)
@Chao-c' No ono toho infra v zimě dovnitř moc nepůjde... 🤷‍♂️
@martin no, v poledne trochu, ale ok, naopak v zimě infra září zevnitř ven, a mí se odrážet. začínám to chápat...
@Chao-c' Pozor, to jsou různé vlnové délky. Tahle folie je pro near infra ze Slunce, co svítí ven z topení a vyhřátého pelíšku je far infra. Existují "allseason" folie, ale jsou daleko dražší, míň účinné(fakticky drží teplo v létě uvnitř), často pokovené a ruší signál, atd. Dokonalé folie, kde by far infra fungovalo jen třeba do 23°C a pak se "vypla" a přebytečné teplo zářila ven, neexistuje. 🤷‍♂️
@martin Určitě to je jedna z technologií, co můžou pomoct, když se to správně zakomponuje do celkové logiky obydlí.

@xChaos @martin Jen okrajově zmíním, že asi nejlepší technologie dneška jsou tzv. chlazené stropy.

Mám to v "novostavbě" (už 5let) a je to lepší klima než klima a nikdy již nic jiného nechci... 😇

Např. here:
https://www.fv-plast.cz/media/cache/file/be/technical-manual-CZ.pdf

@theron29 @xChaos @martin To vracíš do přívodu vody nebo jak se to chladí?
@Unreed @xChaos @martin Tepelným čerpadlem, u nás např. do hlubinného vrtu pod barák (odkud se to naakumulované teplo zase v zimě čerpá zpátky do podlahového topení)
@theron29 @xChaos @martin Jo takže do bytu to není řešení

@Unreed @xChaos @martin Jo, je; ale teda typicky asi do novostaveb, no...

Netuším, jestli tohle jde nějak řešit např pro rekonstrukci...

@xChaos
Co se DIY polepování oken týče, už pár let si přes léto polepujeme jihozápadní okno takovou tou stříbrnozlatou termofólií z lékárny a účinek to má.