Jediná zmínka o vlně veder v médiích mi přijde, že zazní, když jde zdůraznit, že někde padly desítky let staré rekordy. Jednotky let staré rekordy by v lidech se základním povědomím o statistice mohly vyvolat neklid...

Protože klimatická krize pro tuhle vládu skončila, lze předpokládat podobnou situaci, jako ve Francii: tedy, že budou hlášena úmrtí.

Kromě obligátního varování ohledně konzumace několika litrů tekutin za den - hlavně pokud nemáte luxus klimatizované místnosti - a extrémního nebezpečí teplot zejména nad 36-37°C - což nás čeká dnes a zítra - mi zaujalo, že teplota okolního prostředí nad 26°C je v podstatě teplotní šok a tělo se z něj vzpamatuje jen delším pobytem v teplotě pod 26°C. Což v současných vedrech nepůjde snadno zajistit a tak jedinou šancí bude vlézt do vody... kdo nemá koupaliště, tak do sprchy.

Jinak známí také reportují DIY polepování oken reflexními fóliemi. Nezniká tak vrstva rozpáleného vzduchu mezi sklem a závěsem či roletou...

U tekutin samozřejmě platí pravidlo, jako na poušti: pot je slaný, v těle vzniká nerovnováha iontů: chce to tedy pít i nápoje jako ledový čaj, slanou polévku, ideálně isotonické nápoje (radil jsem v minulosti s dehydratací, která skončila hospitalizací a lékaři moje slova potvdili...)

#czech #vedra #mikroblog

@Chao-c' 3M folie propouštěcí ze 70% viditelné světlo a z 92-99% nepropouštěcí UV a INFRA. Stojí to cca 900Kč/m2. Žádné jiné(starší technologi) nebrat. Mám to v plánu na zasklení lodžie. Akorát že nám zrovna rekonstruují lodžie, takže zasklení je rozložené a taky projde repasí. Tak až někdy v srpnu.

Tahle je nejlepší, ale u firem jsem aktuálně viděl jen maximálně "70 ext".
#^https://folieprestige.cz/3m-prestige-90-ext.html
3M Prestige 90 ext. :: folieprestige.cz

@martin v zimě ovšem infra potřebuješ... leda by si ho chtěl propouštět směrem dovnitř ;-)
@Chao-c' No ono toho infra v zimě dovnitř moc nepůjde... 🤷‍♂️
@martin no, v poledne trochu, ale ok, naopak v zimě infra září zevnitř ven, a mí se odrážet. začínám to chápat...
@Chao-c' Pozor, to jsou různé vlnové délky. Tahle folie je pro near infra ze Slunce, co svítí ven z topení a vyhřátého pelíšku je far infra. Existují "allseason" folie, ale jsou daleko dražší, míň účinné(fakticky drží teplo v létě uvnitř), často pokovené a ruší signál, atd. Dokonalé folie, kde by far infra fungovalo jen třeba do 23°C a pak se "vypla" a přebytečné teplo zářila ven, neexistuje. 🤷‍♂️
@martin Určitě to je jedna z technologií, co můžou pomoct, když se to správně zakomponuje do celkové logiky obydlí.

@xChaos @martin Jen okrajově zmíním, že asi nejlepší technologie dneška jsou tzv. chlazené stropy.

Mám to v "novostavbě" (už 5let) a je to lepší klima než klima a nikdy již nic jiného nechci... 😇

Např. here:
https://www.fv-plast.cz/media/cache/file/be/technical-manual-CZ.pdf

@theron29 @xChaos @martin To vracíš do přívodu vody nebo jak se to chladí?
@Unreed @xChaos @martin Tepelným čerpadlem, u nás např. do hlubinného vrtu pod barák (odkud se to naakumulované teplo zase v zimě čerpá zpátky do podlahového topení)
@theron29 @xChaos @martin Jo takže do bytu to není řešení

@Unreed @xChaos @martin Jo, je; ale teda typicky asi do novostaveb, no...

Netuším, jestli tohle jde nějak řešit např pro rekonstrukci...