Tohle je dané z jedné strany šetřením městských výdajů kvůli hale za všechny prachy neochotou nenechat MHD stát v kolonách tam, kde by to omezilo auta, ale jedne věc je ještě podstatnější: Příjmy z jízdného nám už 10 let vytrvale klesají. Z 30-40 % nákladů krytých jízdným jsme někde na 20-25,

RE: https://bsky.app/profile/did:plc:gh3gyntiy3pmutowjgnazuvi/post/3mmwp2lhdu22m
co si pamatuju poslední ponor do výročních zpráv DPMB. No a v této situaci, kdy nejde MHD zlepšit bez dalších peněz ti máme úžasný nápad jedné z kandidátek rozdávat roční šalinkarty prakticky zadarmo 😜
Co by to znamenalo? Předpokládejme: - 24 % podíl jízdného na tržbách - 1/3 z toho roční šalinkarty, o jejichž výnos přijdeme - vzhledem k úsporám z rozsahu musíme škrtnout až dvojnásobek spojů než o co přijdeme v přijmech - městská pokladna to nemá z čeho dorovnat Dohromady? Mínus 10-20 % spojů!
Což se projeví velmi výrazně právě lidem, kteří jezdí v okrajové časy nebo s přestupem. Řada těchto lidí takový zhoršení vyřeší jednoduše: sednutím do auta. Což zmenší pro preferenci MHD a tím zní vyžene další lidi. A zároveň to bude chtít i nejeden budoucí politik chtít řešit čím?
No přece další slevou na jízdné! Něco by mohlo napovědět i to, že jízdné (skoro) zadarmo má ve světě jedno jediné město velikosti Brna nebo větší: Tallinn v Estonsku. Kde to víc cestujících nepřineslo.
Přitom selektivní slevy nejsou blbě. Důchodcům by město mohlo rozdávat šalinkarty, které by byly zcela, zadarmo, nicméně _neplatily by v ranní špičce pracovních dní_. Stejně tak by mohly být skoro zadarmo pro příjemce dávek. Apod. Nicméně základní jízdné by mělo v dalších letech konečně zase začít
růst, ať se MHD dostane na zdravý podíl příjmů z jízdného, zdravé intervaly, dost peněz na věci jako dosazování klimatizací do stávajících vozů, najmě tramvají, které ještě nejsou před smrtí. #MHD #Brno #DPMB
CC konkurence zmíněných, šotouš a kandidát na primátora @[email protected], vy se k té blbině doufám nepřidáte
Jo a ještě cc @[email protected], prosím, přidej(te) tohle k brněnským zeleným, jízdný (skoro) zadarmo je sice dlouhodobý program zelených, ale prosadit to by byl opravdu průser...
A snad už konec vlákna: video se spoustou principů a dat i z Evropy ohledně MHD zadarmo: bsky.app/profile/ohth...

RE: https://bsky.app/profile/did:plc:oov3xxwkf7mfa3zebsplltyd/post/3mgziuwp2ok2o