@ned @kibrika I study human motivation, and your question is easy.

"Billionaires" is a very specific subgroup of people, and their characteristics cannot be generalized.

However, the problem with meeting the basic needs is that work (all types of it, including homework) gives the sense of fulfillment. People whose work is redundant, are expected to struggle with the sense of being useless.

For billionaires, this sense for various individual reasons is exaggerated.

@ReinisLazda Es nesaprotu atbildi. Manu pamatvajadzību apmierināšana nav mana darba iemesls. Tas var būt tas, kādēļ es to daru, bet, ja man nevajadzētu to darīt (jo UBI vai taml.), maniem priekšniekiem joprojām vajadzētu kādu, kas to dara.
Uz ko attiecas pēdējais teikums? Biljonāri jūtas īpaši nevajadzīgi (viņu vietā jau viss izdarīts)? Kā tas saistās ar iespaidu, ka viņi ir super-strādīgi?

@kibrika Psihologu ētikas kodekss aizliedz publiski apspriest konkrētus cilvēkus, līdz ar to publiski nekomentēšu.

Tikai iztulkošu, lai nav pārpratumu:
"Problēma ar pamatvajadzību apmierināšanu ir tā, ka darbs (visi tā veidi) sniedz piepildījuma sajūtu. Cilvēki, kuru darbs ir nevajadzīgs, jutīsies lieki."

Par miljardieriem - viņiem dažādu iemeslu dēļ ir hipertrofēta (neapmierināma) vajadzība pēc pašapliecināšanās.

@kibrika Protams, cilvēki, kuri jau tāpat jūtas lieki, neizjutīs starpību, strādās viņi vai nestrādās. Taču nepieciešamība strādāt nav tam iemesls, un darba atcelšana nemainīs viņu negatīvo bāzes pašvērtējumu.

@ReinisLazda Nu, ok. Tad iespaids, ka pārbagātie ir strādīgi nāk no tā, ka pārbagātie cilvēki aktīvi pašapliecinās radot strādīguma iespaidu.

Man vēl nesaslēdzas, kā "ja būs UBI, tad taču neviens nestrādās" iet kopā ar to, ka cilvēki, kuru darbs ir lieks, jūtas lieki. UBI nepadara nevienu no darbiem/amatiem lieku. Cilvēkiem joprojām būs darbs un būs jāstrādā. Tikai gadījumā, ja ir problēmas to darīt (veselība, besī tas, ko dara, taml.) tas neradīs stresu par izdzīvošanu.

@ReinisLazda Man tieši šķiet, ka tam "cilvēki piesien savu vērtību savam darbam" vajadzētu ļaut domāt, ka "ja mēs izmitināsim un paēdināsim visus, viņi joprojām gribēs dod savu labumu, un kaut ko strādās".

@kibrika Jā, sakarība nav tik tieša. Tas ir apmēram kā ar dziedāšanu un spēlēšanu vs. mūzikas ierakstiem un radio. Tiklīdz mūzikas ieraksti kļuva brīvi pieejami, tā cilvēki pārstāja dziedāt, zaļumballēs pārstāja spēlēt dzīvo mūziku. Un nomainījās repertuārs, rezultātā mainījās arī dejas. Ne jau tā, ka pavisam - šur tur kaut ko spēlē un dejo. Bet lielās līnijās.

Tikai ar to atšķirību, ka vajadzība justies noderīgam caur savu darbu, savām pūlēm, ir cilvēka pamatvajadzība.

@kibrika UPI ir pietiekami neskaidri formulēts, lai vispār nebūtu skaidrs, ko kurš kurā brīdī ar to domā. Ja tas ir garantētais minimālais ienākums, tad tāds Latvijā jau ir. Ja tā ir cita neliela summa, kas tiek izmaksāta visiem, bet neatņem nepieciešamību strādāt, tad ir līdzīgi. Šie ir tipiskie UPI veidi, kādi tiek pētīti.

Bet interneta diskusijās nereti tiek iztēlots īpaši utopisks UPI variants, kas nodrošina pietiekamu ienākumu līmeni, lai nestrādātu.

@kibrika Šāda pēdējā UPI gadījumā strādāt zūd jēga, proti, ar darba rezultātu apkārtējo cieņu vairs neiemantosi. Jā, miljardieri turpinās strādāt, vēl dažas kategorijas turpinās, bet kopumā zudīs darba vērtība, uz cītīgi strādājošajiem sabiedrība skatīsies ar neizpratni un izsmieklu. Līdzīgi kā bija PSRS. Cilvēki kritīs depresijā, sāks nodzerties vai citādos veidos bēgs no realitātes. Sabiedrība sabruks.
@kibrika Ideja, ka tie, kas negribēs, varēs nestrādāt un UPI sniegs pietiekamu atbalstu, bet citi varēs strādāt - nē, tur gali neiet kopā. Vai nu UPI būs tik mazs, ka kaut cik ciešamai dzīvei nepietiks, vai inflācijas rezultātā tas tāds kļūs (lai piesaistītu darbiniekus, uzņēmumi cels algas, kas radīs inflāciju un padarīs UPI mazu), vai būs komunisms ar regulētām algām. Visi citi varianti ir absurdi no ekonomikas likumsakarību viedokļa. This math ain't mathin'.

@kibrika Jā, var būt mērķēts atbalsts tiem, kuru potenciāls pašlaik netiek efektīvi izmantots. Bet tas vairs nav UPI. Un lielās līnijās tādas atbalsta iespējas jau pastāv, tikai nedarbojas tik efektīvi, cik mums gribētos. Jā, tieši par šīs jau eksistējošās sistēmas pilnveidošanu būtu jācīnās.

Bet UPI ir māneklis ekonomiski un psiholoģiski neizglītotiem cilvēkiem.

@ReinisLazda Šis, laikam, paskaidro to daļu, ko es nesapratu. Bet no tiem pāris teikumiem to grūti uztvert.