Zamiast siać ferment wokół afery w Poznaniu, warto zacząć działać i edukować się, w jaki sposób firmy oraz aplikacje zbierają o nas dane i tworzą całe profile behawioralne. Odzyskanie kontroli nad telefonem nie wymaga wiedzy eksperckiej, a najważniejsze kroki, od neutralizacji identyfikatora reklamowego i ukrytego skanowania Wi Fi czy Bluetooth, przez blokowanie tła, aż po wdrożenie prywatnego DNS, można wykonać samodzielnie podczas krótkiej przerwy na kawę.

Jak krok po kroku zabezpieczyć swoje urządzenie i świadomie zarządzać prywatnością:

https://eteryu.space/cyfrowa-higiena-podczas-przerwy-na-kawe-jak-atwo-odzyskac-kontrole-nad-telefonem/

#Prywatność #Cyberbezpieczeństwo #Edukacja #Android #iOS #Inwigilacja #DataBroker #InfoSec #Security #Poznań #AdGuard #NextDNS #Mullvad #ProtonVPN

Cyfrowa higiena podczas przerwy na kawę. Jak łatwo odzyskać kontrolę nad telefonem?

Ostatnia afera w Poznaniu wokół śledzenia użytkowników i brokerów danych znowu przypomniała nam o jednym: nasze smartfony bez przerwy nadają o tym, gdzie jes...

Eteryu.space | Odzyskaj cyfrową prywatność
@eteryu
Bezsensu nazywasz "siać ferment". Aktywiści zrobili rzecz aktywistyczną, wow, wzburzyło dyskusję, wow kto by się spodziewał że aktywizm to nie lizanie buta. Bo chwalisz się swoim GOS i okej, super. Ale większość ma googlowskiego androida który zaraz skasuje takie opcje o których piszesz. Teraz można się w miarę ukryć, ale potrzeba zmiany systemowej. Edukacja spoko, ale odczep się od wywierania presji na systemie.
@czynna

@bartonemo Nagłaśnianie problemu jest ważne, ale rzucanie oskarżeniami na oślep w miasto, urzędników, konkretną firmę i na koniec w aplikację bez pokazania jakichkolwiek dowodów to po prostu bicie piany. O tym, że aplikacje zbierają te dane, a brokerzy masowo je skupują, wiadomo w branży od lat, więc robienie z tego nagłej sensacji i szukanie winnych bez konkretnych podparć nikomu nie pomaga.

Zamiast nakręcać medialną panikę i zostawiać ludzi z poczuciem bezradności, wolę postawić na edukację i realne działanie. Presja na zmiany systemowe jest kluczowa i jedno nie wyklucza drugiego. Zanim jednak doczekamy się jakichkolwiek odgórnych regulacji, każdy może zabezpieczyć swoje podwórko w pięć minut za pomocą prywatnego DNS czy blokady tła i odciąć większość tego syfu już dzisiaj, nawet na standardowym Androidzie od Google.

@bartonemo Ps.
Nigdzie nie neguję potrzeby wywierania presji na systemie, bo ona jest kluczowa. Krytykuję jedynie sposób, w jaki ci aktywiści to robią, i to, w jaki sposób to argumentują. Jedno nie wyklucza drugiego, ale merytoryka i dowody powinny być podstawą każdych takich działań.

I nie chwalę się swoim GrapheneOS, bo opisuję znacznie więcej różnych przypadków, żeby uświadamiać ludzi i pokazywać im uniwersalne sposoby na to, jak realnie mogą zadbać o swoje bezpieczeństwo, niezależnie od tego, z jakiego systemu korzystają na co dzień.

@eteryu krótko i na temat, to mi się podoba 👍🏻 Blog dodany do czytnika RSS ✅
@michal Dziękuje 🙏🫶
Ps. Widziałem w Twoim wpisie o Ente Photos że używasz F-Droida (lub wtedy z niego korzystałeś), jakiś czas temu pisałem o nim artykuł który też może Ciebie zainteresować.
@eteryu dzięki za artykuł. O prywatnym DNS nie wiedziałem.
@kazoo Nie ma sprawy, przyjemność po mojej stronie🙏🫶