Peržiūrėjau 2.5 valandos ES parlamento debatus apie DI ir kibernetinį saugumą.

Šnekėjo apie 90 europarlamentarų kiekvienas po minutę.

Galvoju kokią apžvalgą parengti, ar video? Kas būtų įdomu?

Pradžiai maždaug surašiau ką pareiškė Lietuvos politikai:

Aurelijus Veryga
- Daug abstrakčių žodžių, nieko konkretaus ar svarbiausio neakcentavo.

Paulius Saudargas
- Akcentavo atsilikimą nuo JAV ir Kinijos.
- Akcentavo Rusijos ir Kinijos kibernetinę grėsmę.
- Sako tai ne apie technologijas, o apie saugumą ir gynybą
- Pavardino kibernetinių įsilaužimų statistiką Lietuvoje
- Sako dėl DI šios grėsmės dar didesnės
- Įvardino, kad esame priklausomi nuo kitų šalių technologijų, ir daug visko išvardino, kad reikia kurti Europos technologijas

Rasa Juknevičienė
- Socialiniai tinklai, kuriais dabar naudojamės, už kelių metų bus istorija. Juos pakeis dirbtinis intelektas su sunkiai suprantamomis sistemomis. DI užnuodys duomenis. DI rodys mums pasaulį.
- Kas kontroliuos DI, tas valdys žmones. Tai gali būti panaudota piktam.
- Turime pasiruošti manipuliacijoms.
- Greitai tai bus svarbiausias saugumo klausimas.
- Reikia eiti ne per draudimus, o investuoti į savarankišką ES DI infrastruktūrą.
- Būtina gyventojų švietimo sistema dėl DI.
- Einame teisingu keliu, bet laiko turime nedaug.

Petras Gražulis
- Palygino ES parlamentą su Rusijos parlamentu
- Kovojant su DI ir cenzūruojant susirašinėjimo programėles einam Rusijos pėdomis
- Jei seksim Rusijos pėdomis, bus taip kaip Rusijoje, t.y. negalėsim atsiskaityti banko kortele, nusipirkti maisto ir pan.
- Reikia eiti ne paskui Rusiją ir Kiniją, o eiti JAV pėdomis ir vystyti DI technologiją
- Paragino permąstyti savo vertybes

Vytenis Povilas Andriukaitis
- Vėl kaip ir Verygos labai daug privardino abstrakčių žodžių, bet truputi konkrečiau
- Sustiprinti ENISA (kibernetinio saugumo) agentūrą

@mindaugas et. Su didžiu apmaudu tenka eilinį sykį pripažinti, jog pozicijos ir tikslai atrodo kiek klišai. Jeigu tiksliau - visiškai išvirkščiai. Akcentuojant, kaip kažką reikia vytis. Ar kokia didi grėsmė, jog kažkas užnuodys duomenis.

Seneliumbyzai, gal čia pati ta proga užtikrinti patikimus, prieinamus ir išsamius duomenynus bei sprendimus pastaraisiais remiantis?

Tragikomiškai atrodo nūdienos Registrų Centras bei jų pastarų kelerių metų kaponės su Statistikos Departamentu, kas gi bus didžiojo duomenų ežero valdytojai. Kas vėl ir vėl - vežimo statymas prieš arklį, ar kaip Doktorovas išsireiškė - dar vienas invertuotas kentauras (smegenys arklio, kūnas - žmogaus).

Betkokios technologijos ar taikymo vaikymasis, vien tam, kad jis būtų naudojamas - tik dar vienas lėšų įsisavinimas ir po metų apleistas projektas ir portalas. Kodėl gi vis dar nesugebame tikslingai siekti konkretesnių tikslų ir realių problemų sprendimų, svarstant apie įrankių taikymus, efektyviausius būtent tiem tikslam ir problemom?

O dabar... Vėl - sprendimas bei įrankių rinkinys, kuriam galbūt kažkada sugalvosime problemas ir taikymo sritis ¯⁠\⁠_⁠(⁠ツ⁠)⁠_⁠/⁠¯

EDIT: EP, aš kažkaip sudribau į mūsišką kontekstą. Oh well.

@KasTasMykolas @mindaugas mūsų piliečių smegenis jau senai plauna FB botai tai čia nieko laukti nematau reikalo.
@vaidas @mindaugas ir čia kažkoks stebuklas? :) kritinis mąstymas kaip buvo vertybė, taip ir liko.
@KasTasMykolas @mindaugas stebūklas yra kaip niekas dėl to nieko nedaro. Visokius 1 Baltyjskij ir Russia Today tai raukia.

@vaidas Komisija pagal šį naują įstatymą https://digital-strategy.ec.europa.eu/lt/policies/digital-services-act galėtų bauduoti interneto milžines. Bet kodėl tai neveikia, dažnai yra minima JAV valdžia. Komisija bijo baudom ją užrūstinti ar užgauti, vengia muitų, dar vyko derybos dėl pagalbos Ukrainai ir pan. Tokia politikų pasirinkta laviravimo linija.

Arba galėtų ir aktyviau suvereniteto siekti, bet JAV valdžios spaudimas vėl dažnai būna minima kaip neveiklumo vienas iš vardiklių. Arba gal net dar svarbesnė priežastis yra milžiniškas JAV kompanijų lobizmas Briuselyje, pvz. čia jau senokas straipsnis apie tai kaip tai įsišakniję ten https://medium.com/@georg.riekeles/teknopolis-7cbe48a5fcf2 "Teknopolis: A Personal Account — And Warning — On Big Tech’s Tentacular Powers In Europe’s Capital City"
@KasTasMykolas

Skaitmeninių paslaugų aktas

Skaitmeninių paslaugų aktas padeda užtikrinti, kad interneto aplinka būtų saugi ir patikima.

Shaping Europe’s digital future
@mindaugas @KasTasMykolas norėčiau kad ir iš mūsų būtų spaudimas kažką daryti.
@vaidas lyg ir taip. lietuviai yra didžiausi JAV draugai. pvz. Kubilius šalia Von der Layen priima sprendimus, dar latviai, lenkai ir estai prisideda tuos sprendimus Komisijoj priimant. Taip pat verslininkams labai aktualu sklandi prekyba be muitų, ekonomistai dar pasako šį bei tą kaip geriau ekonomikai, tai ir turim ką turim @KasTasMykolas
@mindaugas @KasTasMykolas tai ta sklandi prakyba. Bet turim problemą. Ją reikia spręsti. Ar parduodam savo informacinę erdvę už gerus santykius kad tik bangų nekelt? Sunku turėtų būti argumentuoti už tokią poziciją. Faktai akis bado.