Polski patriotyzm współczesny wzbudził we mnie taką alergię, że jak widzę "chwała powstańcom" to się w pierwszej chwili wzdrygam. Dopiero po chwili do mnie dociera, że na celebrację powstania warszawskiego to trochę pora nie ta. I dopiero jak krew zejdzie z oczu, to zauważam szczegóły, które w pierwszej chwili przeoczyłam. Autor wrzutki jest z Poznania, a data wydarzenia to lata 1918-1919.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkopolskie

Trochę mi wstyd za mój nabyty warszawocentryzm. Przepraszam.

Powstanie wielkopolskie – Wikipedia, wolna encyklopedia

@agturcz
Nie widzę powodu do przepraszania. O uczeniu historii w Polsce to bym mogła kubły goryczy i złośliwości wylewać, co zrobię w 2025 przy okazji kilku wpisów na blogu („Towarzyszko? Czy wyście właśnie podjęli zobowiązanie produkcyjne?”).
Mam swą złośliwą teorię o tym, dlaczego „warszawa” nie nagłaśnia w dyskursie publicznym Powstania Wielkopolskiego. Otóż ono, przeciwieństwie do warszawskiego, było zwycięskie. Zresztą chyba jako jedyne w historii nowożytnej Polski.

Ciekawe są dalsze losy powstańców, o czym nie wspomniano w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_wielkopolskie#Losy_powsta%C5%84c%C3%B3w_po_powstaniu. Otóż zanim część z nich została zamordowana przez hitlerowców na początku drugiej wojny światowej, niektórzy z nich zasilili szeregi: https://pl.wikipedia.org/wiki/Polska_Organizacja_Wojskowa_G%C3%B3rnego_%C5%9Al%C4%85ska
i walczyli w powstaniach śląskich.

@litwanieojczyzna

#powstanie #wielkopolskie #slaskie
#PolskaOrganizacjaWojskowa

Powstanie wielkopolskie – Wikipedia, wolna encyklopedia