Równy Rawicz 2026

Lokalny projekt promujący równość i widoczność społeczności LGBT+ w Rawiczu. Rozpoczyna się majowym Panelem Dyskusyjnym, którego celem jest podniesienie świadomości na temat kwestii związanych z społecznością LGBT+. Latem odbędzie się piknik integracyjny dla lokalnej tęczowej społeczności, a jesienią — tegoroczny Marsz Równości jako manifest przeciwko dyskryminacji i nierówności.

W ramach nadchodzącego Panelu (13 maja, godz. 18:00) warto wspomnieć, że nasza biblioteka, w której się odbędzie, posiada już kilka książek poświęconych tematyce LGBT+. Cytat jednej z nich dobrze oddaje jego tematykę:
„Niezbędna jest szczególna opieka dla osób LGBT, które doświadczają stygmatyzacji i dyskryminacji. Każdy z rodziców dzieci LGBT oraz każdy pracownik służby zdrowia potrzebuje podstawowej wiedzy na temat lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer (LGBTQ), aby zapewnić swoim podopiecznym najwyższy poziom ochrony, wychowania i opieki. Rodzice oraz specjaliści ds. zdrowia i wychowania powinni profesjonalnie zauważać i rozpoznawać różnice w orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej oraz rozwoju płci wśród swoich podopiecznych. Rodzice i opiekunowie powinni posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat powstawania i złożoności płci biologicznej i kulturowej oraz umieć odpowiedzieć na trudne pytania nurtujące dzieci LGBT.” — Tęczowa młodość: vademecum dla rodziców i wychowawców osób LGBT.

#rawicz #lgbt #lgbtqia #queer #rownosc #marszrownosci #rownyrawicz2026 #paneldyskusyjny #integracja #dyskryminacja
Katarzyna Szajkowska, mama 18-letniego Kacpra w spektrum autyzmu o sytuacji dorosłych w spektrum i o potrzebie pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. Materiał powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem „NIGDY WIĘCEJ” #Neuroróżnorodność #Autyzm #Równość www.nigdywiecej.org/multimedia/m...

Mija sześć miesięcy od śmierci mężczyzny z niepełnosprawnością i jego ojca w Poznaniu.

Osoby żyjące z całodobową opieką potrzebują godnych warunków życia. Mnóstwo opiekunów boi się o to, co stanie się z ich bliskimi, kiedy nie będą w stanie dłużej się nimi zajmować.

Domagam się szerokiej dyskusji o tworzeniu rozwiązań.
To jest ważne. To jest pilne. To nie może czekać.

#prawaczlowieka #deinstytucjonalizacja #aktywizm #niepełnosprawność #równość #ozn #polska

Rawicz zawsze otwarty

Urząd odpowiedział na naszą petycję w sprawie włączenie się miasta Rawicz w obchody Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który przypada na 17 maja.
Obchodzony tego dnia upamiętnia historyczną decyzję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 1990 roku o wykreśleniu homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Ten dzień ma przede wszystkim zwrócić uwagę na przemoc i dyskryminację wobec osób społeczności LGBT+.
Gmina poinformowała, że popiera działania m.in. przeciwko dyskryminacji i sprzyjające równości.
Mamy nadzieję, że realizacja naszych wydarzeń będzie przebiegać tak dobrze, jak do tej pory.
Pełną odpowiedź możecie znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej naszego Rawicza.
Na ten rok planujemy właśnie nieco więcej aktywności, niż tylko Marsz Równości. Poinformujemy o tym niebawem!

---

[email protected]
https://mozaika.info
https://fedi.nemo.earth/@mozaika
instagram: grupa_mozaika

Chcesz działać razem, online lub na miejscu? Napisz do nas!

#rawicz #rownosc #mozaika #lgbt #queer #lgbtqia #marszrownosci
Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ zostało partnerem kampanii społecznej „Różni w potrzebach. Równi w prawach” realizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Kampania będzie trwała w dn. 2-16 kwietnia 2026. #Równość #Autyzm #WorldAutismAwarenessDay www.nigdywiecej.org/o-nas/patron...

KAMPANIA SPOŁECZNA „RÓŻNI W PO...
KAMPANIA SPOŁECZNA „RÓŻNI W POTRZEBACH. RÓWNI W PRAWACH” - Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”

Naszym celem jest przeciwdziałanie problemom społecznym: rasizmowi, neofaszyzmowi, ksenofobii i dyskryminacji. Na stronie można zapoznać się m.in. z elektroniczną wersją magazynu „NIGDY WIĘCEJ” oraz efektami monitoringu zdarzeń o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym „Brunatna Księga”, dowiedzieć się o naszej działalności w ramach kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”, „Muzyka Przeciwko Rasizmowi” i „R@cism Delete” oraz o aktywności Centrum Monitorowania Rasizmu w Europie Wschodniej, a także skorzystać ze zbiorów Czytelni i archiwum materiałów multimedialnych.

🚴 Po pracy kopnąłem się do kawiarni "Sand mine" 🌲 gdzie spłoszyłem łosie 🫎 Sorry 🤷‍♂️
Siadłem przy piecu, otworzyłem drzwiczki i cieszyłem się ciepłem🔥, myśląc o tym, że osoby w PL będą mogły legalizować małżeństwa zawarte w np. Berlinie. W końcu. Bo ta zabawa w umowę osoby najbliższej podpisana w składziku za notariatem to dajcie spokój.

Wiadomo, że nie tak to powinno być. Ale w naszym katotalibanie chyba nic nie może być normalnie, jak w Europie.

Znam osoby, które się ucieszyły. Nareszcie jak ludzie. Jak żona z żoną czy jak mąż z mężem.

A proboszcz, czy Czarnek, jak im nie pasi, niech wypierd... 😉

(zdjęcie nie moje)

#prawaCzłowieka #rownosc

USC muszą dokonywać transkrypcji!

Najwyższy Sąd Administracyjny w Polsce orzekł 20 marca 2026r., że Urzędy Stanu Cywilnego muszą dokonywać zagranicznych transkrypcji aktów małżeństwa par jednopłciowych.

To najlepsza wiadomość, jaką dzisiaj przeczytałyśmy. Tym samym także i rawicki Urząd Stanu Cywilnego będzie mógł przyjmować i rozpatrywać wnioski o transkrypcję.
Zaczyna zmieniać się system, który do tej pory jeszcze nie uznawał związków par jednopłciowych.

Warto przypomnieć, że trwają prace w Ministerstwie Cyfryzacji dotyczące możliwości wpisywania w bazach danych małżeństw “mężczyzna-mężczyzna” lub “kobieta-kobieta”.

Do pełnej równości małżeńskiej pozostało prawnie umożliwić zawieranie takich małżeństw w Polsce. Dzięki temu moglibyśmy obejmować się ubezpieczeniem zdrowotnym, wspólnie się rozliczać, bez problemu mieć wgląd w wspólną dokumentację medyczną, i tak dalej można wymieniać czynności, które większość osób w Polsce może, a my nie możemy.

#lgbt #paryjednoplciowe #transkrypcja #rownoscmalzenska #rownosc #sąd #urzadstanucywilnego #rawicz

📰 "„Zgubić się wszystkim swoim bliskim i sobie też się zgubić”. Gdańsk żegna tatę Matki Porządku, Krzysztofa Gala Galińskiego

Nazywany nieco żartobliwie papieżem polskiego anarchizmu, Jany - oczytany, niesamowicie energiczny i otwarty facet - pokaże wspólną, czechosłowacką maszynę do pisania „Consul” przez lata umiejętnie skrywaną przed Służbą Bezpieczeństwa. Opowie o zamieszkach, protestach, nalotach i szykanach. Nim to zrobi, podkreśli jednak, by o zmarłym nie opowiadać stojąc na baczność i z kijem w dupie. Galu współtworzył bowiem nie tylko historyczne Ruch Społeczeństwa Alternatywnego (RSA), Wolność i Pokój (WiP), Międzymiastówkę (a później Federację) Anarchistyczną, ale też Katolicką Unię Powściągliwość i Abstynencja – KUPA czy Ruch Obrony Policji ROP-okop."

https://dziennikbaltycki.pl/zgubic-sie-wszystkim-swoim-bliskim-i-sobie-tez-sie-zgubic-gdansk-zegna-tate-matki-porzadku-krzysztofa-gala-galinskiego/ar/c1p2-28811255

(fot: Robert Kwiatek)

#wolność #pokój #anarchia #społeczność #równość

📰 Bardzo polecam. Zaraz po wymuszaniu przez BigTech własnych zamkniętych standardów, monopolizacja fragmentów sieci to kolejny aspekt budowania przez nie przewagi:

"W niniejszym artykule wykazano znaczenie uwzględnienia rozwoju sieci off-net w badaniach nad infrastrukturą internetową, zarówno pod kątem politycznym, jak i performatywnym.
Sieci off-net to serwery, które duzi dostawcy treści internetowych, tacy jak Akamai, Google i Netflix, rozmieszczają bezpośrednio w sieciach blisko swoich użytkowników końcowych.
Znaczna część globalnego ruchu internetowego jest obecnie kierowana przez sieci off-net, skutecznie omijając tzw. publiczny Internet. Wdrożenia sieci typu off-net są przedstawiane jako istotne miejsce do obserwacji, w jaki sposób firmy technologiczne mogą zarówno zacierać, jak i przekształcać rozróżnienie między tym, co publiczne, a tym, co prywatne w Internecie, a tym samym zmieniać układ sił w zakresie ruchu internetowego i zarządzania nim.
Łącząc podejścia z zakresu nauk politycznych oraz nauk ścisłych i technicznych, niniejsze badanie sugeruje, że rozwój ten prowadzi do „infrastrukturyzacji” „wieloprzestrzennego” Internetu, co jest sprzeczne z zasadami neutralności sieci, „uczciwej” konkurencji i bezpieczeństwa.
Badając Internet przez pryzmat studiów nad infrastrukturą, niniejsze badania pokazują, w jaki sposób prywatyzacja infrastruktury internetowej, na którą pozwalają sieci off-net, doprowadziła do częściowego podważenia tradycyjnego społeczno-technicznego postrzegania Internetu w dążeniu do architektury sieci sprzyjającej korzyściom ekonomicznym i kontroli."

Badanie [EN]:
https://firstmonday.org/ojs/index.php/fm/article/view/13797/12161

Ilustracja: rozkład lokalizacji Google (na czerwono) i punktu obecności Akamai (POP, na czarno) w Europie i Azji. Źródło: Open Telecom Data, wrzesień 2024 r.

#sieć #internet #neutralność #niezależność #równość #ogólnodostępność

Dzień przeciw homofobii, transfobii i bifobii w Rawiczu?

Wysłałoliśmy 10 lutego 2026r. petycję do Urzędu rawickiego w sprawie włączenie się miasta Rawicz w obchody Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, który przypada na 17 maja.

Obchodzony tego dnia upamiętnia historyczną decyzję Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 1990 roku o wykreśleniu homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Ten dzień ma przede wszystkim zwrócić uwagę na przemoc i dyskryminację wobec osób społeczności LGBT+.

Nasza propozycja do Rawicza jest prosta:

Jako organizacja społeczna jesteśmy chętne wspomóc Miasto w współorganizacji jakiegoś edukacyjnego wydarzenia publicznego dla rawickiej społeczności oraz w konsultacjach w sprawie uchwały Rady Miasta wprowadzającej przepisy antydyskryminacyjne.

Liczymy na pozytywny odzew od władz miejskich. Teraz czekamy na odpowiedź i będziemy was informować, kiedy nadejdzie!

---

[email protected]
https://mozaika.info
ig: grupa_mozaika

Chcesz działać razem, online lub na miejscu? Napisz do nas!

#rawicz #rownosc #homofobia #bifobia #transfobia #lgbtqia