@SceNtriC - to jest kwestia tej subtelnej różnicy, zależy co się dzieje na szachownicy.

Jeśli masz możliwość faktycznego wymuszenia pata lub jeśli przeciwnik jest w wyraźnym niedoczasie, to jest to uczciwe i zgodne z kulturą szachową granie.

Natomiast jeśli masz ewidentnie przegraną pozycję i widać, że przeciwnik wie jak ją dograć do końca, to kultura szachowa wymaga poddania się.

Czasem zdarza się, że przeciwnik wykonuje jakąś zaskakującą kombinację, wtedy to od Twojej decyzji zależy czy poddasz się od razu jak ta kombinacja staje się dla Ciebie widoczna, czy pozwolisz przeciwnikowi ją dograć. W takich przypadkach nikt pretensji nie będzie miał ani o dogranie, ani o poddanie, choć czasem wskazane bywa dogranie (np. przy partiach pokazowych lub takich, wokół których zgromadzą się kibice).

BTW. mój pierwszy post jest sponsorowany przez przeciwnika, który dograwszy ewidentnie przegraną partię zaraz po zakończeniu tej partii zaproponował mi rewanż. No cóż... nie dostał satysfakcji, bo czas, w którym moglibyśmy zagrać ten rewanż zmarnował wcześniej na suwanie bierek ;D

#szachy

#Szachy

"Uwielbiam" ludzi, którzy mając ewidentnie przegraną partię w końcówce grają ją do końca licząc na jakiś totalnie głupi błąd przeciwnika. Jest pewna subtelna różnica pomiędzy walką do końca, a suwaniem bierek i marnowaniem czasu :)

Ostatnio zaliczam spory zlot rankingu w #Lichess w #Szachy przy tempie Bullet. To bolesny spadek z 1800 na prawie 1600, więc postanowiłem poobwiniać wszystkich innych oprócz samego siebie.

Zacząłem więc grzebać w changelogach czy Lichess nie kombinował czegoś ze sposobem liczenia rankingu ostatnio i... wychodzi mi na to, że nie. Ostatnia zmiana była w zeszłym roku i była z kategorii kosmetycznych.

No cóż, wychodzi na to, że ostatnio gram jak dupa.

Jeden z piękniejszych przykładów kulturalnego zachowania nie tylko w szachach.

Pia Cramling została wkręcona przez swoją córkę i myślała, że analizuje partię widza kanału YT jej córki i ma ocenić ranking grających.

W rzeczywistości komentowała swoją partię, którą grała przeciwko kanadyjskiemu arcymistrzowi szachowemu i wygrała.

W 21:54 widać jak bez chwili zastanowienia się przeprasza tegoż arcymistrza, bo zgadując jego ranking na podstawie tej partii, mocno go zaniżyła oceniając swoją grę jako wyraźnie lepszą :) Jako przyczynę błędnej oceny wskazała, że bardziej podobała jej się gra czarnych, bo lepiej rozumiała plan jaki stał za takimi ruchami.

Jeśli ktoś lubi grać w szachy, warto obejrzeć całość, bo naprawdę świetnie wyjaśnia co prawdopodobnie wtedy planowała i fascynujące jest to, w jak krótkim czasie wpada na te idee.

#szachy #chess

https://www.youtube.com/watch?v=b5E0Imszwf8

I PRANKED My Grandmaster Mom With Her Own Chess Game

YouTube

Chcę trochę sobie odświeżyć #szachy i oczywiście sporo się douczyć.
Mam konto na www.chess.com
To dobry serwis czy też ma dużo za uszami i może lepiej korzystać z innego?
Nie znam się kompletnie - nie chcę przyzwyczajać się do serwisu który jest takim szachowym spotifajem :)

Oczywiście korzystam z darmowego dostępu bo tyle mi wystarczy.

#Szachy

Zastanawiam czy i co można wyciągnąć z wykresu mojego rankingu w grach online? Oczywiście poza tym, że przez prawie dwa lata przerzuciłem się z #Lichess na #ChessCom

W sumie regularniejsze granie online zacząłem w 2018 roku na Chess.com, czyli długo po tym, jak przestałem w ogóle grać w "realne" szachy. Dwa lata później przerzuciłem się na Lichess, kolejne dwa lata później (przyznaję, pod wpływem youtubowych influ) powróciłem do Chess.com, by po kolejnych dwóch latach wrócić do Lichess (i tu planuję pozostać już... mimo że minęły już dwa lata i żeby zachować serię powinienem wrócić na Chess.com ;-D

Ale do tematu - zastanawia mnie co wynika z tych wykresów i wychodzi mi tylko jedno - jestem niestabilny jeśli chodzi o poziom grania :) Bywają okresy, kiedy czuję, że mogę walczyć z ludźmi na poziomie 1900-2000 ELO, a bywają okresy, kiedy boję się ludzi na poziomie 1666 ELO :D

My correspondence chess opponent just resigned in a dead drawn position and I am extremely disturbed by this:

https://lichess.org/VpkS1tvv#79

It's a dead draw. I offered a draw - declined - about fifteen moves ago. I was about to offer again. Because this is a draw. No-one is winning here.

Why would a person resign this position?

It's... maddening.

#chess #ajedrez #scacco #schach #skak #échecs #szachy #wtf

Correspondence Chess • conniptions vs The-Mysterious-Hand

conniptions (2473?) played The-Mysterious-Hand (2220) in a rated Correspondence game of chess. The-Mysterious-Hand resigned after 40 moves. Click to replay, analyse, and discuss the game!

lichess.org

Chyba rozumiem. Tzn na poziomie kompletnie bazowym, ale zacząłem czuć o co chodzi. Szkoda że na xiangqi.com nie ma opcji stworzenia gry i zaproszenia kogoś do gry online. Można tylko grać z komputerem lub losowym graczem.

#xiangqi #szachy #gry #grylogiczne