#kosmetika
3/3

Asi jste už pochopili, že se nestačí namazat ráno a vydržet s tím do večera, takže se prosím mažte opakovaně. Vždy po koupání, když se hodně spotíte, když se válíte na dece, to vše z vás SPF sundavá.
Prosím upřednostňujte ty přípravky, které škodí životnímu prostředí méně, poznáte je podle to, že neobsahují octocrylen a mikroplasty.

!!!! Pokud kupujete SPF na obličej a pro děti, octocrylen v takovém přípravku nemá co dělat za žádných okolností (bez ohledu, že je na obalu veselá žirafa a nápis „pro děti“). Podle posledních prokázaných výzkumů sama tato látka způsobuje rakovinu kůže, přesto třeba Loreal ve svých výrobcích tuto látku má (ne ve všech) a taky jí budete mít 100% v přípravku, který koupíte mimo EU.

A poslední rada tety Pepy, ve vysokých teplotách nenoste šperky z kovu, které jsou vystaveny přímému slunci. Hlavně piercing a náušnice. Nejste přece špíz.

#kosmetika
2/x
Také je dobré znát svůj fototyp, ten určuje, jak dlouho mohu být na sluníčku bez jakékoli ochrany.

Fototyp
Doba na slunci
Charakteristika pokožky
I
10-15 minut
Velmi ‍světlá,⁤ často se spálí
II
15-20 ⁢minut
Světlá, občas se spálí
III
20-30 minut
Světle hnědá, zřídka se ⁢spálí
IV
30-45 minut
Středně ‌hnědá, málokdy se spálí
V
45-60 minut
Tmavě hnědá,⁣ skoro nikdy‌ se ‌nespálí
VI
60-90 minut
Velmi‌ tmavá, nikdy se nespálí

Nyní nastává volba čísla, které najdeme na obalu SPF přípravku, nejčastěji se potkáme s číslem 15, 30 a 50.
To číslo určuje, jak moc si prodloužíme pobyt na slunci, když se namažeme, ale je to jinak v souvislosti s UVA a jinak v souvislosti s UVB.
UVA – najděte svůj fototyp (já jsem III), takže bez namazání max 30 minut + aplikuji SPF 30, takže 30x30=900 minut. Jenže tady je zakopaný pes, toto je výpočet pro laboratorní podmínky, nepočítá se s pocením, otěrem pleti atd. Obecně se tedy doporučuje toto číslo vydělit 2 a u dětí 10
UVB – zde je to jednodušší, fototyp nehraje roli, 15 blokuje 93%, 30 – 95%, 50 – 98%

#kosmetika
1/x
Poslední dobou slýchám řadu informací o SPF přípravcích, které chrání před UVA a UVB zářením (ultrafialové záření).
I v seriozních sdělovacích prostředcích v tom mají hokej, tak si to trochu objasníme.

Nejprve co to záření dělá.

UVA – delší vlnová délka, proniká hlouběji do pokožky, poškozuje DNA, ozónová vrstva je nezastaví, mraky a okna je zastaví jen trochu. Používají se v soláriích. Při vystavení jejich působení se změny na pokožce projevují prakticky okamžitě (začervenání).
UVB – kratší vlnová délka, než UVA, ozónová vrstva je z velké části absorbuje, ale velmi to ovlivňuje její „tloušťka“ – sledujte UV Index při předpovědi počasí. Poškozují DNA, vrchní části pokožky a jsou zodpovědné za rakovinu kůže a její stárnutí. Změny na pokožce se projevují se zpožděním (někdy i den). I toto záření používají solaria.

#kosmetika
4/4
Ještě se podíváme na to, jak kondicionér používat.
No, nejprve je dobré vědět, jestli máte oplachový, nebo bez oplachový. Bezoplachový může mít konzistenci nejen krémovou, ale i tekutou v rozprašovači, mimochodem ten v rozprašovači je vhodnější volbou pro mastné vlasy. Ale musí to být skutečně kondicionér a nesmí ten produkt obsahovat kokosový olej ani silikony, tyto látky nikdy, ale opravdu nikdy nepatří na pokožku, tím méně na pokožku hlavy a u rozprašovače se prostě nevyhnete tomu, aby se to na kůži nedostalo.
Použití klasického balzámu je jednoduché, „nedávej to na kořínky“, teda pokud to nemá určité složení, které je k tomu vhodné. I to bude v budoucnu další díl našeho seriálu. Zatím teda na kořínky a pokožku nedáváme a tak si můžeme dovolit silikony i kokosák. Jen pro pořádek, v šamponu ani silikon, ani kokosák. Nechte kondicionér působit dle návodu, nebo taky půl dne, když máte třeba po slunění vysušené vlasy.
Typ pro sluncem unavené vlasy. Snažte se tomu předcházet tak, že si pořídíte něco stříkacího s UV filtrem (nemusí to být určené přímo na vlasy). No a pak doma použijte panthonelovou pěnu, ale pozor v co nejnižší koncentraci (6%). Naneste ji i na pokožku a vyšší koncentrace může způsobit podráždění. To UV používejte, i když máte vlasy OK, panthenol po slunění, jen když to ty vlasy opravdu potřebují.

Teda, zase jsem dlouhej.
Příště "vlasové masky"

#kosmetika
3/x
Takže názvosloví máme ne/vyřešeno.
Teď k tomu jestli „to“ používat, nebo ne.
Pokud máte vlasy delší jak 1cm oceníte balzám/kondicionér především u následné úpravy vlasů, lépe se rozčesávají a následně se lépe tvoří účes, který lépe a déle drží.
Základem je znát svůj vlas, respektive to, jaký typ máte a podle toho vybrat vhodnou texturu i složení. Obecně se dá doporučit, aby balzám obsahoval biotin (dříve vitamin B7), je to látka, která pomáhá vyživit kořínek a umožňuje uzavřít vlhkost ve vlasu. Ale je to silně individuální.
Další velké téma je „profi“ vs „drogerka“, ale to je tak velké téma, že si ho zpracujeme v jiném díle seriálu.
#kosmetika
2/x
Tak by to skutečně mělo být, jenže nám do celé problematiky vstupuje marketing, překlady a obecně nepořádek v těchto produktech. Pravděpodobně i vy máte doma produkt, který se v jiném jazyce jmenuje balzám a v češtině kondicionér.
Takže to rozdělení prakticky už dnes neexistuje. Jelikož čas malin nezralých mám dávno za sebou, tak pamatuju dobu cca před 30 lety, kdy mezi nimi rozdíl byl. Jen taková odbočka, německy mluvící země na to jdou od lesa. Nemají ani balzám, ani kondicionér, mají prostě slovo Spülung (péče) a hotovo 🙂

#kosmetika

1/x
Také jste někdy stály před regálem v drogerii u vlasové kosmetiky a lámali si hlavu s tím jaký je rozdíl mezi balzámem a kondicionérem na vlasy? Máte je používat oba? Nebo jen jeden? Nebo žádný? Dnes tomu přijdeme na kloub.

Nejprve si oba produkty popišme.
Kondicioner – uzavírá kutikulu (vlas) a neutralizuje mycí složky šamponu.
Balzám – je obvykle hustší, než kondiš, dělá to co kondicioner + obsahuje další vlasu prospěšné složky (hydratace, podpora barvy, UV filtr atd.)

Kategorie 'Was mich an der EU massiv stört'

Die EU lockert ihre Regeln für Schadstoffe in Lippenstift, Sonnencreme und Co.
Vertreter aus dem Europaparlament und dem Rat der 27 EU-Länder einigten sich in der Nacht auf Mittwoch darauf, dass Kosmetika mit gefährlichen Chemikalien künftig länger auf dem Markt bleiben dürfen
https://www.derstandard.at/story/3000000327629/eu-lockert-regeln-f252r-schadstoffe-in-kosmetika
#Schadstoffe #Kosmetika #Gesundheit #Lobbying ?
#EU

EU lockert Regeln: Kosmetika mit gefährlichen Chemikalien dürfen länger am Markt blieben

Der Vorsitzende der europäischen Verbraucherorganisation kritisiert, dass die Änderungen zu "vermeidbaren Gesundheitsrisiken" führen könnten

DER STANDARD

Job-Ausschreibung: Mitarbeit im V-Label-Team (25-35 Wochenstunden)

Rollenbeschreibung
Du bist Teil des V-Label-Teams in #Österreich und betreust und begleitest #Unternehmen bei der #Zertifizierung veganer und vegetarischer Produkte (Lebensmittel und Nonfood-Produkte wie #Kosmetika, #Waschmittel, #Textilien,…). Mit deiner #Arbeit trägst du zur #Qualität, #Glaubwürdigkeit und #Professionalität des V-Labels als einem führenden, globalen #Gütesiegel bei.

Dabei arbeitest du eng mit #KollegInnen im V-Label-Team zusammen.

In dieser Rolle verbindest du gewissenhaftes, genaues Arbeiten und #Kundenfreundlichkeit. Diese Position passt zu dir, wenn du ein Auge für Details hast, gerne #verantwortungsvolleTätigkeiten ausübst und sehr strukturiert arbeitest.
https://www.vegan.at/job-vlabel

Job-Ausschreibung: Mitarbeit im V-Label-Team (25-35 Wochenstunden)

Wir suchen ab sofort eine:n engagierte:n Mitarbeiter:in zur Unterstützung unseres V-Label-Teams (25-35 h). Du bist maßgeblich an der Betreuung von Unternehmen im Bereich Lebensmittel und Non-food (Kosmetik, Haushaltsprodukte, Textilien, etc.) beteiligt. Kernaufgabe ist die Kontrolle und Zertifizierung von Produkten.

Vegane Gesellschaft Österreich
In der Schönheitsfalle: Giftige Kosmetik
Laut CORRECTIV-Recherchen finden #Verbraucherinnen und #Verbraucher in #Drogerien #Produkte, die als #gesundheitsschädlich gelten. Bereits #verbotene #Kosmetika wie #Haargels, #Shampoos und #Rasierschaum sind auch weiterhin im #Handel erhältlich. Diese Woche will die Europäische Union den Schutz sogar noch weiter aufweichen.
https://correctiv.org/aktuelles/wirtschaft/2026/04/14/in-der-schoenheitsfalle-giftige-kosmetik/?utm_medium=email&utm_campaign=Gift%20im%20Duschgel