Saját képregény: Előtető project

Még 2013 nyarán történt, hogy Tamás barátom meginvitált engem és Lacit, hogy segédkezzünk az új ötletében. Mivel vidéken nem is ember az, aki nem tud flexelni, így úgy éreztem, hogy ezen a kalandon végre büszkén húzhatom ki magam a kétkezű munkából élő emberek között is. Persze mint általában, most se tudtam mi is fog rám várni.

Előtető project

A feladat a következő lett volna. Adott egy közös belső udvar, ahova a ház bejáratai ajtaja is nyílik. Jobb oldalt fal, szembe pár méterre megint fal, az udvarról tehát egy irányból lehet megközelíteni a ház bejáratai ajtaját. A család eddig is sokat használta ezt a kis saját részt udvarként, de mégsem funkcionált teraszként. Pont azért mert nem volt teteje. Ezért Tamás kitalálta, hogy a falakra szerkeszt egy trapéz alakú tetőszerkezetet, arra pedig egy kis előtetőt helyez. Rossz időben megvéd az esőtől, a ház bejárata télen sem fog a hótól szenvedni, nyáron pedig árnyékol, így méltán lehet majd teraszként is kezelni ezt a területet.

Mert a régiek még tudtak…

Tamás sokszor megrögzötten a régi szocialista kor szerelmese tud lenni, de el kell ismerni, hogy a kort jellemző „csináld magad mozgalom” példás képviselője. Ha a ház körül kell valamit tenni, akkor az biztos, hogy saját igények szerint, saját felszereléssel, és saját erőből valósítja meg. Ez a fajta habitus pedig a régi korokkal egyre inkább kezd kiveszni az emberekből. Tamás most is előre megvásárolt minden szükséges alapanyagot. Csavarokat, zártszelvényeket, polikarbonát tetőt, festéket, illetve azokat a szerszámokat, amik pont nem voltak meg neki.

Aki hozzám hasonlóképpen nem jártas ilyen dolgokban, az velem együtt csodálkozott volna arra, hogy milyen súlyú és szilárdságú anyagokat kellett megmunkálni. Hogy a flex nem csak hangos, és szikrákat szóró, de a korongok milyen gyorsan elkopnak a fém megmunkálásánál. Illetve a kedvencem a hegesztés. A munka közben, azt is megtudhattam, hogy mennyi féle különböző hegesztési típus létezik, meg persze azt is, hogy egy profi ember kezében pörgős a munka, és szépek a varratok, de ha már magad csinálod, akkor igazán nagy kihívás egy fekete szemüvegen keresztül a hegesztő fejét egyensúlyozni, plusz másik kézzel adagolni az elektródát.

A képregény

A hihetetlen meleg ellenére én nagyon jól éreztem magamat, és rengeteg hasznosat láttam, és tanultam. Mivel én nem tudnám szakszerűen bemutatni a folyamatot, így úgy döntöttem, hogy a vicces végén megfogva a történetet egy képregényt csinálok az eseményekből. Bízom benne az ott lévőknek kellemes emlékeket fog szerezni, akik pedig nem voltak ott, azok pedig jól fognak szórakozni rajta.

#Debrecen #képregény #Saját

Szegedi László első felolvasó estje

Szegedi Laci barátom már régóta osztja meg írásait velem. Sőt ha valaki még emlékszik, csináltunk közösen egy hangjátékot is, abszurd dráma címmel. Nemrég néhány írását összegyűjtve egy novellás követet is publikált Városi Mesék címmel. A kiadvány népszerűsítése jegyében a debreceni Benedek Elek könyvtárban a tegnapi napon egy felolvasó estet is szerveztek, amin jó magam is részt vettem. Erről szeretnék feljegyezni néhány gondolatot.

A könyv

Ha már az egész rendezvény a könyve körül forgott, engedjétek meg, hogy én is bemutassam pár szóban. Laci világ életében a logika és következetesség bűvkörében élt. Jó magam is egy ismeretterjesztő, professzor alkatnak ismertem meg, aki a világ bölcsességét, és a minden napok apró tanait és történéseit felhasználva kommunikál a világgal. Rohadt idegesítő tud ez sokszor lenni. :) Viszont, ha a tudálékos, igazából nem engedő emberen túl lépünk, akkor mondandójában mindig felfedezhetjük mindazt az eredendő gyarlóságot, szépséget és misztikumot, ami a mindennapjainkat fonja át.

Laci pedig pontosan ezekről a pillanatokról és helyzetekről ír. Egy-egy élethelyzetet kiragadva sokszor abszurd, és vicces helyzetben világít rá az életünkre. Az abszurditást sokszor tudományos fantasztikus történetekbe illő díszlettel, máskor csak hétköznapi elemekkel építi fel. Aki szereti az ilyen fajta rövid irományokat, annak kellemes olvasmány lehet.

A felolvasás

A kedves szerző annyit írt csak a meghívóba, hogy Petőfi tér, Benedek Elek könyvtár. Be kell vallanom, hogy nem ismertem ezt a könyvtárat, de Debrecen-ben a Petőfi Tér nem olyan nagy. Gondoltam csak meg találom. Nem így lett. Kétségbe esésemben, mert már csak 10 perc volt a hivatalos kezdésig, és mert Laci nem volt elérhető telefonon, egy járókelőt szólítottam meg.

– Nem tudja, hol van a Benedek Elek könyvtár?
– Hogy micsoda hol van?
– Köszönöm, semmi.

Egy darabig még egy irányba mentem az illetővel, majd ő betért szerdán, délután háromnegyed négykor a kocsmába.

Végül mint kiderült, a Benedek Elek könyvtár nem a Petőfi téren van, hanem a tértől kicsivel feljebb a Piac utcán. Nagy szerencsémre, a Laci legénybúcsújáról és esküvőjéről ismerős Kozma Tamással találkoztam, így egyértelmű is volt, hogy hova is kell mennünk.

Gyorsan köszöntünk, és az utolsó sorban helyet foglaltunk, majd kezdődött is a felolvasás. A beszélgetést vezető úr ragadta magához a szót, és elkezdte bemutatni Lacit. Eleinte Tamással nem értettük a beszélgetést vezető úr stílusát. Rövid tő mondatokban, és lassan, néha vontatottan kezdett bele a beszélgetésben. A kezdeti meglepődés körülbelül öt mondat után el is oszlott, és már viccesen az úr jellegzetes stílusának tulajdonítottuk. A továbbiakban ez a stílus teljesen jól passzolt az estéhez.

Maga a felolvasás bámulatosan volt megszervezve. Kérdéseket követően Laci megvillantotta zenei képzettségét is, ugyanis megzenésített verseket játszott nekünk gitárja segítségével. Újabb beszélgetés után már novellái következtek. Különböző személyek felolvasták néhány novelláját. Természetesen egy-egy verset és novellát beszélgetés követett, ami szépen sorban felépítette az egész este hangulatát.

Ha valaki esetleg nem ismerte volna a szerzőt, akkor ezen események, művek, beszélgetések és zene kapcsán szerintem egy átfogó képet kaphatott arról, hogy ki is Szegedi László, és milyen a munkássága.

A közel egy órás esemény pont elég hosszú volt, hogy kiteljesedjen az élmény, és hogy ne unja meg a nézőközönség. A végén mindenki gratulált Lacinak, és sokan privát beszélgetésbe elegyedtek vele. Az eseményen kis minta kivonatot kapott mindenki, aki megjelent. Ebben fellelhetőek voltak az elhangzott novellák, és versek. Természetesen sokan dedikáltatták is a szerzővel ezen kivonatokat is.

Bízom benne a továbbiakban még sort kerítünk hasonló rendezvényekre, ahol kötetlenül bárki csatlakozhat, és kicsit megismerheti Szegedi Lászlót, és az ő munkásságát.

#Debrecen #SzegediLászló #VárosiMesék

Facebook

Belső szigetelés

Nem titok, hogy az elmúlt héten belső szigetelésre adtam a fejemet. Sajnos olyan társasházban lakom, ahol a lakóközösség belátható időn belül nem fog arra áldozni, hogy az anno nem tökéletesen kivitelezett dolgok kijavításra kerüljenek. Így a megfelelő mester ember segítségével átbeszéltem a helyzetet, és elszántam magam, hogy jöjjön aminek jönnie kell. Ennek folyamatát és részleteit kívánom most bemutatni, azért hogy az érdeklődőknek ne kelljen újra és újra elmondanom.

Milyen problémák voltak?

Jómagam egy két szintes lakást birtoklok. A második szint a tetőtérben helyezkedik el. Ez okozza a legtöbb gondot. Ugyanis a kazán termosztátja a lenti szinten helyezkedik el. A fenti szint, és főleg a háló rész szinte minden fala kinti fal. Egy nagy tűzfal pedig, a lenti és fenti szoba 60%-át jelenti. Ezek a falak télen ontották magukból a hideget, nyáron pedig a meleget.

Amikor a mester emberrel elkezdtük a beszélgetést, ezt a két dolgot említettem neki. Ő akkor azt javasolta, hogy szigeteljünk. Nem az egész lakást, és nem minden falát. Csupán azokat a falakat, amik kinti falak is, és ezáltal plusz réteget jelentenek a hideggel, meleggel szemben. A másik, hogy mindkét érintett szobába egyel nagyobb radiátort vásároljunk.

Rétegek és fázisok

Lehet mások jobban képben vannak a belső szigeteléssel kapcsolatban mint én, mert én azt gondoltam, ez valami gipszkarton szerű dolog lesz. Hát nem. Gyakorlatilag tényleg új fal réteget kell építeni. Nézzük is miből áll.

Nikecell

Több anyag is létezik, amit szigetelésre használnak. A mester ember ár-hatékonyság miatt a NIKECELL anyagot ajánlotta. Ha valaki látott már hungarocel-polisztirol lapokat, ez is olyan. Van minden féle vastagságban. Egy CM-től tíz, húsz centiméterig is lehet kapni. Ugyan ezt használják kifelé is természetesen. Viszont ha belülre akarunk ilyet, számolnunk kell azzal, hogy ennyit fogunk veszíteni legalább a belső térből. Én négy centit választottam. Amúgy érdemes megfogni, ráülni :) és már is érzi az ember hogy milyen a hideg fal, meg milyen a nikecell.

A nikecell-t először szépen ragasztani kell a falfelületre. Ez egyszerű addig, amíg nagy sík felületekre kell feltenni a lapokat, és annál bonyolúltabb, minél több dolgot kell körbevágni. Legyen tetőtéri ablak, párkányok. Ilyenkor jön a kis darabokból a LEGO-zás.

A Nikecell lapokat érdemes rögzíteni is a ragasztótól függetlenül, főleg ha nem sík falra, hanem tetőtéri dőlt részre, vagy épp mennyezetre akarjuk rakni. Mennyezet esetében kötelező dűbelezni. Ez a dűbelezés annyit tesz, hogy a nikecell lapok találkozásánál fúrnak a tényleges falba több lyukat, amibe egy kis műanyag nagy kerek fejű szeget vernek. Ez szorulni fog a falban, és a lapokat is odaszorítja.

Sajnos a dűbelezés elég hangos és mennyezet esetén elég sűrűn kell. Plusz a nikecell lapokat mennyezetre ragasztani is nehezebb és több emberes feladat. Ha minden megvan a ragasztónak száradnia kell. Ez legalább 12-24 óra hőmérséklettől és páratartalomtól függően. Érdemes rendszeresen szellőztetni.

Fontos megjegyezni, hogy a nikecell csiszolható is. Ami azt jelenti, hogy adott területem egy csiszoló paddal vékonyíthatjuk. Persze ilyenkor a vastagságából, és ezáltal a hőszigetelő képességéből is veszíteni fog. Olyankor érdemes, ha a nyílászárók, vagy egyéb eszközük megkívánják a helyet, és alapból is egyenetlen a falunk.

A csiszolásnál a nikecell kis golyók / hóesés formájában fog szétterülni a lakásunkon. A szél vagy a huzat is könnyedén felkapja és széthordja a lakásunkban. Erre nagyon vigyázzunk.

Hálózás

Másnap, ha megszáradt a ragasztó kezdődhet a hálózás. Ez a DRYVIT háló lesz az egész falra húzva. Egy plusz réteget létrehozva ezáltal. A háló fixen fog tartani több nikecell lapon keresztül. Így ha valahol valami enged, a háló akkor is fogni fog. A hálót is a már ismert ragasztó réteggel kell felvinni a nikecell felületére. Amikor megvan, itt újra kezdődik a 12-24 órás száradási folyamat.

A háló annyira strapabíró, hogy gyakorlatilag elszakíthatatlan. Üvegszálas anyaga miatt bátran bízhatunk benne, hogy ez a felületet egybe fogja tartani az alatta lévőket.

Vakolás

Amennyiben a hálózás kész, és meg is száradt lehet kezdeni a vakolást. Fontos, hogy ezzel a réteggel már magát a fal felületet alapozzuk meg. A vakolásnak szépnek kell lenni, egyenletesen elosztottnak. A vakolat száradása után símára kell csiszolni, és ha nagyon magába szívta az új felület a vakolatot, akár új réteget is szükséges lesz felvinni. Ez megint egy vagy két nap. Mindenkit figyelmeztetek, hogy csiszolásnál olyan finom por fog keletkezni, ami mindenre kiül. Fedjünk le mindent, zárjunk be minden szoba ajtót. Még minden óvintézkedés esetén is számoljunk azzal, hogy ez a vékony finom porréteg el fogja lepni egész lakásunkat, minden edényt, ruhát, eszközt.

Festés

Amennyiben a vakolás kész, tükör sima felületünk van, abban az esetben elértük azt a szintet, mintha új falunk lenne. El lehet kezdeni festeni, vagy tapétázni, vagy amit akarunk. Természetesen én a festést választottam. A fehér a legegyszerűbb szín. A legolcsóbb, illetve a leginkább olyan szín, ami elrejti a hibákat. A festésre is szánnunk kell egy, de inkább két réteget. Ennek ugyan csak van száradása. A már jól ismert 12-24 óra, hőmérséklettől és páratartalomtól függően.

Fontos megemlíteni, hogy a festés esetében is a rétegek között is van csiszolás és flekkelés. Amennyiben hibák, egyenetlenségek jönnének ki az első réteg után, azt is lecsiszolja a mester, és flekkeléssel tudja az egyenetlen felületeket még javítani. Természetesen az új réteg ebből mindent el fog rejteni.

Minden kész! Takarítás

Amikor minden kész, akkor kell majd azonosulnia mindenkinek, hogy mindenhol nikecell golyók és finom por található a házban. Amikor elkezdünk takarítani, sajnos valamennyit felszippantunk, a többit viszont csak felkavarjuk. Az pár óra alatt megint leszáll, amit megint lehet porszívózni. Mindenkit csak óva tudok inteni arra, hogy olyan illúziói legyenek, hogy ezt akkor ott bármilyen módon le tudja. A por ott marad, és még napok után is ki fog ülni a bútorra. Jó ha lelkikekben már így készülünk.

A nikecell felrakásánál, mi megjelöltük a csavarok helyét. A mester pedig felrakásnál átütötte a nikecellt, és ebbe hagyta a csavart. Persze készüljünk fel megint csak, hogy hosszabb csavarokra lesz szükségünk. A nikecell maga nem nagyon fog bírni tartani mindent, így a hosszabb csavarral is vigyázzunk mit akasztunk rá.

Vigyázz ez nem a régi fal! Sérül!

Mindenkinek felhívom a figyelmét arra, hogy a nikecell sose lesz olyan mint a fal. Úgy fog tűnni, de nem az. Ha megütjük a vakolat és a festék rajta horpadni fog. Persze nem fogjuk tudni beütni véletlenül, ne ilyen brutális dologra gondoljunk. Egyszerűen lesz ott egy horpadás, ami nem szép. Már pedig ez a fal könnyen horpasztható. Ez a legnagyobb hátránya tehát.

A másik probléma a konnektorok. Ugyanis a dobozt kijjebb kell hozni. Maga a kinti szép konnektor ajzat viszont innentől nem a beton / tégla falba fogja befogni magát, hanem a nikecell-be. Így soha nem lesz olyan strapabíró mint előtte. Ügyelni kell, hogy mikor bedubugunk / kihúzunk valamit, abban az esetben tarstunk mostantól rá az ajzatta.

Idő

Összegezzük kicsit mennyi idő is ez.

0. Nap: előkészület. Bútorokat összetolni, lepányvázni, kivinni.
1. Nap: Nikecell vágása, felrakása. Amennyiben kevés az ember és sok a felület, illetve sokat kell vágni a nyílászárók miatt plusz napokat kell számolni.

2. Nap: Hálózás. Ez lehet, hogy gyorsan megvan, a száradást akkor is várni kell. Ami így egy teljes napot fog jelenteni.


3. Nap: Vakolás. Felvinni a vakolatot, kivárni míg megszárad.

4. Nap: Csiszolás. Ha szükséges új réteg vakolat felvitele, ami megint száradás és csiszolás.
5. Nap: Festés. Első réteg. Megvárni, hogy megszáradjon.
6. Nap: Csiszolás, flekkolás, második réteg felvitele. Megvárni a száradást.

7. Nap: Kész! Lehet kezdeni pakolni!
8. Nap: Leszáll megint a por, lehet megint takarítani.
9. Nap: Már annyira unod, hogy azt mondod, kész, és elkezded élvezni. :)

Mit nyertem?

Ennyi kín, és szenvedés, plusz negatívum után nézzük, hogy én mit nyertem.

A két szoba körülbelül 20-20nm. A leszigetelt falfelület olyan 50nm + 20nm a mennyezet. 4cm Nikecell.

Előtte a fenti és lenti szint között kint 0 fok alatt a szintek között 3 fok különbség volt. Jelenleg ugyan nincs különbség, tehát a két szinten ugyan annyi a hőmérséklet kinti 0 fok alatt is.. 0 foknál a szobákat felfűteni 22 fokra 1 óra hossza volt hideg kazánnal. Most 35 perc. 22 fokról kikapcsolt kazánnal eddig 1 óra alatt hűltek 20 fok alá, kinti 0 fok alatt. Most 3 óra alatt érik el ugyan ezt.

Tehát a két szint ugyan úgy tartja a hőt, könnyebb felfűteni, és hosszabb ideig tartja a meleget. Persze az egyel nagyobb radiátorok is hozzájárulnak ehhez az összteljesítményhez, de a hőérzet és a számok magukért beszélnek.

Sajnos túl friss a dolog, így éves szinten megtakarításról nem tudok nyilatkozni, de jelenleg azt mondnom megérte a pénz és a kényelmetlenség.

A mester ember: Gyarmati Zoltán

Ha már írtam róla, akkor szerepeljen a mester ember maga is. Zoli teljes egészében koordinálta az egészet. Minden esetben felajánlotta az összes alternatívát, és megmondta, hogy egy emberrel mennyi idő és költség, több emberrel hogy változik ez, illetve hogy ő mit ajánlj. Külön felhívta a figyelmemet az eszetlen dolgokra, amit kitaláltam. Sose beszélt rá semmire, mindent én döntöttem el. Természetesen felhívta mindig a figyelmemet speciális helyzetekre, illetve, hogy azokra a dolgokra, milyen plusz anyagot lenne érdemes még használni.

Az anyag beszerzést és a munkát is intézte ha kellett, és nem fű alatt, hanem mindenről szállító leveleket hozva. Pontos volt, és a megbeszélt időpontokig és megállás nélkül dolgozott. Pakolni, takarítani is beállt közénk, és a törmelék eltakarításában is segédkezett.

Amennyiben valaki Debrecen vagy környékén szeretne külső / belső szigetelést, vagy festést, annak bátran ajánlom Gyarmati Zoltánt.

Telefont + 36 20 778 6655

#Debrecen #Saját #szigetelés

Debrecen 2014

Sok utazásom miatt rendszeresen meg szokták kérdeni, hogy nekem melyik város a kedvencem. Általában gondolkodás nélkül rávágom, hogy Debrecen. Az egy dolog, hogy itt nőttem fel, és a családom is itt él, mégsem ez teszi annyira egyértelművé a választ.

Régi idők

A nyolcvanas évek elején születtem, így részese voltam a szocializmusból kilépő városnak. Nekem még élénken élnek az emlékezetemben a beton kockát szimbolizáló építmények és mindaz az stílusjegy, ami a régi rendszert szimbolizálják. Természetesen a mai napig fellelhető a régi kor maradéka. A megannyi panel lakótelep, romos és szürke házak és szörnyű utak. Mégis ez már rég nem az a Debrecen, mint ami születésemkor volt.

Főtér

Bár a főtér előtt is biztos voltak fontos munkálatok, amik a megújulást szolgálták. Mégis számomra a leglátványosabb és legelső lépés a Főtér megújulása volt. Akkoriban voltam középiskolás, és távoli városokból sokszor látogattak meg barátok, akik mindig rácsodálkoztak a város közepén épülő “valamire”. Kétségtelen, hogy sokáig akadályozta a megszokott közlekedést, és fogalmunk sem volt ebből mi lesz, mégis ma már az egyik legfontosabb jelképévé vált Debrecennek.

A főtér olyan sétáló övezet, amit mindenki bátran használhat. A kövezett téren rengeteg fesztivál és vásár meg szokott jelenni, de alkalomtól függetlenül is sokak élvezik a tér adta szépséget és nyugalmat. Balra és jobbra megannyi üzletet talál az ember, illetve két nagyszerű szökőkútnak is helyet ad ez a terület. Vissza gondolva, teljes mértékben megérte a kényelmetlenség és a város felforgatása ezt a végeredményt.

Nagytemplom templomkert

Bár időrendben nem a következő, mégis a főtérhez majdnem direktben kapcsolódik a Nagytemplom mögötti kert megújulása. Gyerekkoromban is megvolt ez a kert, de akkoriban sűrű és nem igazán látogatott résznek minősült ez a terület. Sőt, este egy kivilágítatlan rész volt, amitől csak óvtak a szüleink.

Az elmúlt években teljesen letarolták ezt a részt, és egy szellős, világos, és teljesen átlátható kertet hoztak létre, ami köszönőviszonyban sincs a régi önmagával. Manapság nagyon sokan leülnek, vagy csak keresztül sétálnak ezen a részen. A város közepén található kis park végre nem egy elkerülendő dolog, hanem olyan, amit szívesen látogat az ember.

Déri Múzeum

A Déri Múzeum egy kicsit kakukktojás ebből a szempontból, mert ez nem egy igazán új dolog Debrecenben. Ennek ellenére a Déri Múzeum parkja régóta a nyugalom szigetét testesíti meg számomra. A város szívében, egy csendes zugban húzódik meg Debrecen egyik legrégebbi múzeuma, egy csinos parkkal együtt. A múzeum és a parkja is régóta karban van tartva, és rendszeresen felújításon esik át. Bár semmi különleges dolgot nem tudok kiemelni, mégis a Déri Múzeumot és annak parkját érdemes felkeresni manapság is.

Halköz

A Halközként ismert területen először egy kisebb mini bevásárló központ-irodaház-társasház épült. Nekem úgy tűnik ez az épület sosem érte el a tervezett népszerűségét. Ennek ellenére a mögötte lévő “park” rengeteg szórakozóhelynek és vendéglátó helyiségnek adott helyet, így a fiatalok kedvelt helye volt mindig is. Magam is sokat időztem arra fele. Ennek ellenére a “park” sokáig egy parkolóra hasonlító, de leginkább a senki szigete volt. Letaposott, kijárt fű. Rendszeres parkolási büntetések, és egy igazán funkciótlan tér.

Hatalmas szerencsére ezt a területet teljesen feldúlták és újra gondolták. Egy sétálásra alkalmas teret hoztak létre, és nagyon egyedi szökőkűt rendszer alakították ki, ami alatt lehet közlekedni, és nem csupán egy messziről csodálható felfele törő vízoszlop. Mindenképp érdemes megtekinteni, sok kisgyerekes család látogatja ezt a szuper helyet. Személy szerint nekem egyik kedvenc debreceni területem, és nagyon örülök, hogy ilyenné alakult át ez a tér. Személy szerint egy kicsit sem bánom a feláldozott területet.

Modem

A debreceni Modem épülete egy kicsit letisztult kocka épület, ami összeépült az új Kölcsey Központtal és a Lycium szállodával. Egy laikus szerintem nem is ismeri fel, hogy ez három különböző létesítmény. Debrecen szívében található épületnek van egy belső nyitott parkja is. A végig kikövezett részen szinte alig található fa, illetve más árnyékot adó objektum. Egy kis mesterséges folyó felett átvezet egy híd is, ami hangulatossá teszi az összképet. Bár számomra nem volt sosem egy igazán különleges hely, az biztos, hogy sok fiatal találka helye és rengetegen töltik a szabadidejüket ott.

A mostani komplexum előtt a Kölcsey Művelődési ház volt ezen a területen. A régi épület elég jellegzetes, de kicsit romos és régi stílusú volt. Arra a hírre, hogy teljesen lebontják és valami újat építenek a helyére nagyon felbolydult Debrecen. Szerintem mindenki egyetértett abban, hogy szükséges a változás, de ahogy említettem a régi, jellegzetes épület nagyon hozzátartozott a régi Debrecenhez.

Csónakázó tó

A csónakázó tó szintén fontos jellegzetessége volt Debrecennek. A csónakázó tó viszont nem csak a mesterséges tavat jelentette, hanem a mellette lévő épületeket és az (új) Vigadó szórakozóhelyet. Ezeket a dolgokat is teljesen elbontották és az új stadion körzetébe integrálták a felszabaduló területeket. Az új stadion miatt hatalmas területet füvesítettek és tettek sétálásra és sportolásra alkalmassá. Ezek a részek előtte többnyire az erdő által uralt területek voltak. A csónakázó tó helyére szintén vizesblokk került. A nagy vizes terület közepén az égbe fröccsenő vízoszlop van, viszont a medencében lehet sétálni a speciálisan kialakított lépcsőkön.

Valami csodás nyílt, világos és zöld övezetet alakítottak ki ezen a területen. Élmény volt arra fele sétálni és megpihenni. Itt is több régi jellegzetességet kellett feláldozni, de az eredmény szerintem jobban illik egy modern városhoz.

Békás Tó

A Békás Tó szintén jellegzetessége a debreceni (egyetemista) életnek. A csónakázó tó és az egyetem közötti területen található egy picike tó. Ezen a részen kisebb parkot alakítottak ki régen, amit szívesen látogattak a járókelők. A békás tó már többször esett át rekonstrukción, felújításon, kotráson. Kicsit furcsa volt, hogy újra hozzányúlnak, de azt kell hogy mondjam, hogy a radikális átformálás jót tett ennek a résznek is. A csónakázó tónál megemlített látványhoz és élményhez teljesen passzol az új békás tó. A tavat még nagyobbra bővítették és az eredeti hidat is nagyobb hidakra cserélték. A park vonzáskörzetét is kibővítették, most már nagyobb és szebb részeket tudunk bejárni a tó körül.

Debreceni Egyetem

A Debreceni Egyetem rengeteg épülettel rendelkezik. Nagyon sokat az utóbbi időben építettek, mégis ha valaki az “Egyetemet” említi, akkor a főépület fog beugrani a fejekben. A jellegzetes főépület az előtte található szökőkúttal. Ez a kép az elmúlt időben nem sokat változott, viszont a mai napig sok embert megihlet ez a látvány. Bár nem sok kellemes élmény fűz a Debreceni Egyetemhez a tanulmányaim miatt, az épület maga mégis a mai napig megihlet.

Kettes Villamos

A kettes villamos kálváriája hosszú és fájdalmas a debreceniek számára. Nagyon sokáig fel volt túrva a város, és azon túl, hogy nagyon ellehetetlenítette a megszokott forgalmat, hihetetlen csúnya volt az évekig ott tátongó lyukak látványa. Az építkezés először le is állt, és hosszú tanácskozás indult el arról, hogy mi legyen. Később az egyes villamossal közös szakaszt is újra kellett fektetni. Végül persze elkészült, és a nagy közönség is elkezdhette használni. Én egy évnyi kihagyás után a már bejáratott új villamosokkal, és a teljesen elkészült vonalon utazhattam vele. A végeredmény számomra kellemes élmény volt.

http://blog.xorp.hu/wp-content/uploads/2014/10/2es_villamos.mp4

Millió más dolog még…

Természetesen nagyon sok nagy, és kisebb dologról is szót lehetne ejteni. Nem kívántam teljes listát írni, egyszerűen a hazautazásom alkalmával összegyűjtött élményeimet lejegyezni. Természetesen a napokban is rengeteg felújítás és építkezés van folyamatban, amivel több apróbb és nagyobb dolgot kívánnak lecserélni a városban. Persze nem akarok elvakultnak látszani. A nagyszerű dolgok mellett RENGETEG negatív dolog van a városban. Az utak általános állapota szörnyű, illetve sok olyan része van Debrecen városának, ahol a nagy beruházások töredékéből meg lehetne oldani sürgetőbb dolgokat is. Ennek ellenére én nagyon örülök, hogy a felsorolt területeket élvezhetik a kicsik, nagyok, családok és sportolók egyaránt. Csak így tovább!

#Debrecen
The Debrecen Kodály Choir performs Palestrina, Donati, Bach, Brahms, Kocsár and more in Debrecen - Schedule 17/5/2026 - www.worldconcerthall.com

The Debrecen Kodály Choir conducted by Zoltán Kocsis-Holper performs: PALESTRINA: Sicut cervus. Lorenzo DONATI: Sicut cervus. BACH: Lobet den Herrn, alle Heiden – motet BWV 230. Knut NYSTEDT: Immortal Bach. BRAHMS: Warum ist das L...

The Debrecen Kodály Choir performs Palestrina, Donati, Bach, Brahms, Kocsár and more in Debrecen - Schedule 17/5/2026 - www.worldconcerthall.com

The Debrecen Kodály Choir conducted by Zoltán Kocsis-Holper performs: PALESTRINA: Sicut cervus. Lorenzo DONATI: Sicut cervus. BACH: Lobet den Herrn, alle Heiden – motet BWV 230. Knut NYSTEDT: Immortal Bach. BRAHMS: Warum ist das L...

The Debrecen Kodály Choir performs Palestrina, Donati, Bach, Brahms, Kocsár and more in Debrecen - Schedule 17/5/2026 - www.worldconcerthall.com

The Debrecen Kodály Choir conducted by Zoltán Kocsis-Holper performs: PALESTRINA: Sicut cervus. Lorenzo DONATI: Sicut cervus. BACH: Lobet den Herrn, alle Heiden – motet BWV 230. Knut NYSTEDT: Immortal Bach. BRAHMS: Warum ist das L...

Rieschweiler-Mühlbach: Ungarn auf Ahnenforschung in Rieschweiler

Ein Bus voller Ungarn parkte am 1. Mai vor der Rieschweiler Kirche. Eine Delegation betrieb im Dorf Ahnenforschung. Zeichnet sich eine Dorfpatenschaft ab?

Die Rheinpfalz