Okay, so i am absolutely hype for this set!

Theresia: Dear Emille was one of those games I picked up on a whim, based off the name. I say picked up like I saw it in a store, no, the DS-era was peak 17th Century naval shenanigans for me with my trusty R4 card.

I'm definitely going to need to revisit this Dark and gritty game as it is a fascinating and strange one for the DS. Combining a point and click horror game with some first person exploration, similar to how Etrian Odyssey played.

I never finished this game...
So, expect me to talk about this one in some more detail in near future, I have a couple of things I want to tidy up before I dive into this one.

#DS #RetroAchievements

Fan-Made Nintendo DS Port of Super Mario 64 Released With Multiplayer Support:

https://gonintendo.com/contents/62050-fan-made-nintendo-ds-port-of-super-mario-64-released-with-multiplayer-support

Finally SM64 on the go! ...wait

#nintendo #ds #nintendods #mario #supermario #supermario64

#NintendoDSThursday

Mario & Sonic at the Olympic Winter Games.

It's something a bit difficult to define, but there's a certain charm to the portable version of this game that I don't feel as strongly with the Wii version.

#Nintendo #DS #SEGA #Mario&SonicAtTheOlympicWinterGames

Послушал сегодня с утречка очередных ютюбных журналистов. Таких глупостей они наговорили, что "я аж капли пила". Категорически не согласен был с ними, поэтому настроение испортилось.
Решил послушать какой-нибудь анимешный саундтрек, чтоб тоску по справедливо устроенному миру прогнать.
Вспомнил, что у @th3rdsergeevich в лонгплее по мотивам Rhythm Heaven классный девчачий JPOP затесался, нашёл его на https://www.zophar.net/music/nintendo-ds-2sf/rhythm-heaven - он называется:
> STRM_BGM_KYUSHU_END_JP"
Блин! Хорошее настроение снова вернулось! JPOP ОКРЫЛЯЕТ~~~
(Воистину, никто не запишет вам анимешный JPOP трек лучше, чем японцы, ну, правда...)
(Спасибо тебе, Сергеевич: такое искусство мимо меня прошло, я бы без тебя и не заметил даже!..)
#музыка #игры #Япония #девушка #песня #саундтрек #Nintendo #ds
ЗЫ: Пока обложку для трека искал, нашёл инфу, что её, вроде бы, переиздали в этом году, что ли?..

hello fellow fedi-nerds. i am not new here, as this account has been alive for a few months, but i have been inactive here since. here is my belated #introduction

i'm jomar. i do a little bit of #frontend #webdev but my background is in #sound for #film and more recently in #games. i play #guitar and have been into #synth lately. i also play a lot of video games ( #jrpg, #retrogaming, #nintendo ). i have a problem of #collecting #books and never #reading them. i also collect #ds and #3ds games

Công ty bạn 5.000 người? Máy này vẫn "nhớ mặt" hết 🧠

Một trong những điểm mình thích nhất ở DS-K1T673M là dung lượng lưu trữ:

✅ 10.000 khuôn mặt
✅10.000 vân tay (nếu gắn thêm module vân tay)
✅50.000 thẻ
✅150.000 sự kiện chấm công

👉 Xem thêm: https://vietnamsmart.com.vn/may-cham-cong-khuon-mat-ds-k1t673m.asp

Dù là văn phòng nhỏ vài chục người hay nhà máy hàng nghìn công nhân, một chiếc máy vẫn đủ để quản lý toàn bộ dữ liệu chấm công mà không lo đầy bộ nhớ hay phải nâng cấp liên tục.

#vietnamsmart #hikvision #DS-K1T673M #vietnamsmart

Lắt đặt máy chấm công DS-K1T673M giá rẻ ✔️

Máy chấm công khuôn mặt Hikvision DS-K1T673M ✔️ Hàng nhập chính hãng mới 100% ✔️ Bảo hành 12 tháng ✔️

VietnamSmart

I been playing this #spellingbee game for the #nintendo #DS

It has a decent amount of words for a DS game to spell from and a variation of spelling mini games.

It's a simple game but there are two reasons I keep playing it.

1. helps me keep my #spelling up. Which is apparently at a college level I am working on getting up to lvl 60, currently have it at lvl 55 out of lvl.100.

2. it's a type of game that isn't necessarily social media but even though it's offline, just seeing certain words makes me internally engage with the words, and the context behind them in today's world. Might not be news but it is engaging, gets me thinking of certain topics after attempting spelling a set of words.

Check out my #nintendo #DS lite review, made in #libreoffice #impress #linux with some stylized graphics and images.